PC satışları yeniden düşüşe geçti

PC satışları

Pandemi döneminde patlama yaşayan PC satışları, yeniden düşüşe geçti. 2022’nin son çeyreğinde de satış rakamlar beklentilerin altında kaldı.

PC satışları söz konusu olduğunda satış grafiği uzunca bir süre düşüş yönünde seyretmiş olsa da pandemi bu gidişatı tersine çevirdi. Pandemi döneminde insanların evlerine kapanmak zorunda kalmasına bir de uzaktan çalışmanın yaygınlaşması eklenince, PC satışları bir anda yükselişe geçti. Bu yüzden üst üste üç dört çeyrektir PC’lerin satışlarında bir artış trendi gözlemleniyordu. Ancak görünen o ki pandemiye bağlı bu patlamanın artık sonuna geldik. Çünkü PC pazarı için satış rakamları yeniden düşüşe geçti.

Pazar araştırma şirketi IDC tarafından yayınlanan son rapor, PC satışlarının sadece geçtiğimiz yıla kıyasla düşmekle kalmayıp, analistlerin de beklentilerinin altında kaldığını gösteriyor.

PC satışları

IDC tarafından paylaşılan rakamlara göre 2022’nin son çeyreğinde toplam 67.2 milyon PC satıldı. Bu da bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 28.1 daha az PC satıldığını anlamına geliyor ki bu son derece ciddi bir düşüş. Bir önceki çeyrekte de yüzde 15’lik bir düşüş yaşandığı göz önüne alınırsa, PC pazarında yeniden düşüş trendine geçildiğini söyleyebiliriz.

2022’nin toplamına baktığımızda satışlarda 2021’e kıyasla yüzde 15’lik bir düşüş yaşandığı görülüyor. Grafiğin yeniden aşağıya doğru gitmeye başlaması, 2023’te bu rakamın daha da düşebileceğini gösteriyor. Şimdi asıl soru bu düşüşün ne boyutta olacağı. Çünkü 2022’de satılan toplam PC sayısı, yaşanan düşüşe rağmen pandemi öncesindeki rakamların üstündeydi. Eğer 2023’te de benzer bir sonuç ortaya çıkarsa, PC pazarı en azından pandemi öncesinden iyi durumda olduğu gerçeğinden teselli bulabilir.

Apple VR başlığını yılın ilk yarısında tanıtabilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir