Rapor: OLED ekranlı iPad Pro’ların çıkış tarihi belli oldu

123 13

Yeni nesil iPad Pro’larla ilgili iddialar bitmek bilmiyor. DigiTimes OLED ekranlı yeni tabletlerin ne zaman çıkacağına dair rapor paylaştı. Lafı daha fazla uzatmadan detaylara birlikte bakalım.

DigiTimes’ın tedarik zinciri kaynaklarına dayandırdığı raporuna göre 11 ve 13 inç’lik yeni iPad Pro‘lar 2024’ün ortalarında piyasaya sürülecek. Rapor bazı tedarikçilerin dokunmatik ekran paneli kapasitelerini artırmaya başladığını belirtiyor. Kaynak bunlarla birlikte yeni iPad Pro’ların hibrit OLED panellere sahip olacağını iddia etti. Hibrit OLED ne anlama geliyor? Bu paneller esnek ve sert malzemelerin kombinasyonuyla üretiliyor. Böylece daha ince ve daha hafif tasarımın kullanılmasına katkı sağlıyor.

Burada ekstra parantez açmak gerekli. Mark Gurman, Ağustos başında paylaştığı raporda Apple’ın iPhone 15 Pro’larda çerçeve kalınlığını 1.5 mm’ye düşürmek için (Mevcut iPhone’larda 2.2 mm) LIPO kullandığını ileri sürmüştü. LIPO, düşük enjeksiyonlu basınçlı kalıplama anlamına geliyor. Apple’ın aynı üretim sürecini yeni nesil iPad’lerde de kullanıp çerçeveyi inceltme planı var. Hibrit OLED panelin ince tasarım avantajı ve LIPO üretim süreci, yeni iPad Pro’ların ince çerçeveye sahip olabileceğini gösteriyor. Eski dedikodularda yeni Pro tabletlerin ince çerçeveyle gelebileceği iddia edilmişti.

ipad pro

DigiTimes’ın raporu mevcut iPad Pro’ların sevkiyatının 2024 ortalarında duracağını belirtti. Yani piyasada satışta olan modeller daha düşük maliyetli bir seçenek olmak yerine doğrudan üretimden kaldırılmış olacak.

11 ve 13 inç’lik modeller dışında gizemli 14 inç’lik modelden de söz ediliyor. Ekran analisti Ross Young, 14.1 inç’lik modelin 2023 başlarında çıkabileceğini söyledi, fakat sonradan bu tahminini değiştirdi ve bu modelin rafa kaldırıldığını belirtti. Konuya aşina olan kaynaklar ise 14.1 inç’lik modelin 2024’te gelebileceğini belirtiyor. Kaynaklar, iPad Pro’ya olan yazılımsal desteğin daha da arttığını vurgulayarak, Apple’ın daha büyük ekranı avantaja çevirmeyi planladığını söyledi. Bir süre önce Logic Pro ve Final Cut Pro’nun iPad sürümleri kullanıcıların beğenisine sunulmuştu.

Apple akıllı telefon pazarında Samsung’un önüne geçebilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir