Apple akıllı telefon pazarında Samsung’un önüne geçebilir

Apple vs Samsung

Pazar araştırma şirketi TrendForce’un raporuna göre bir dönem imkansız olarak görülen gerçekleşebilir ve Apple akıllı telefon pazarında Samsung’un önüne geçebilir.

Söz konusu amiral gemisi akıllı telefonlar olduğunda satış rakamlarında iPhone ile yarışacak çok az telefon bulunuyor. Bu da en üst segmentte Apple’ın mutlak bir üstünlük yakalamasını sağlıyor. Ancak rakiplerinin aksine Apple sadece en üst segmente telefon çıkarıp, akıllı telefon pazarındaki ürünlerini çeşitlendirmediği için toplam telefon satışlarında Samsung gibi rakiplerinin çok gerisinde kalıyor. En azından yakın geçmişe kadar durum böyleydi. Ancak akıllı telefon pazarında dengelerin hızla değişmesi, Amerikalı teknoloji devi ile rakipleri arasındaki farkı kapatmış durumda.

Dahası, pazar araştırma şirketi TrendForce tarafından yayınlanan son rapor, Amerikalı teknoloji devinin sadece arayı kapatmakla kalmayıp, yakın gelecekte Samsung’un önüne geçebileceğini gösteriyor. Apple’ın satılan toplam telefon sayısında Samsung’un önüne geçmesi bir dönem imkansız olarak görülüyordu ama bugün ciddi ciddi gerçekleşme ihtimali analistler tarafından gündeme taşınıyor.

Yeni Hyundai KONA

SamsungVsApplePlanets

TrendForce’un raporuna göre bu ay piyasaya sürülecek olan iPhone 15 serisinin çıkışıyla birlikte Apple ilk kez Samsung’un önüne geçerek dünyanın bir numaralı telefon üreticisi haline gelebilir. Bunda iPhone 15 serisinin gördüğü yoğun talep kadar Samsung’un satışlarının düşmesinin de payı büyük. Şirket yılın ikinci çeyreğinde 53.9 milyon akıllı telefon sattı. Bu herhangi bir akıllı telefon üreticisi için gayet iyi bir rakam olarak görülebilir. Ancak Samsung için bir önceki yılın aynı çeyreğine kıyasla yüzde 12.4’lük bir düşüş anlamına geliyor. Dahası üçüncü çeyrekte de düşüşün sürmesi bekleniyor.

Samsung’un akıllı telefon satışlarının düştüğü bir dönemde iPhone 15 serisinin çıkacak olması, Apple’ın ilk kez telefon satışlarında Samsung’un önüne geçme ihtimalini doğuruyor.

Galaxy S24 Ultra etkileyici bir kamerayla geliyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir