Ana SayfaGenelNissan katı hal EV için kolları sıvadı

Nissan katı hal EV için kolları sıvadı

Japonya merkezli otomotiv şirketi Nissan cuma günü yeni bir planını duyurdu. Şirket 2028 yılına kadar yeni nesil pil teknolojisiyle çalışan bir EV geliştirme ve teslim etme teklifinde kritik bir adım olan katı hal piller için bir prototip üretim tesisini tanıttı.

Nissan katı hal EV için kolları sıvadı. Nissan Araştırma Merkezi’nde prototip üretilirken geliştirilen malzeme, tasarım ve üretim süreçleri, 2024 yılında Nissan’ın Yokohama’daki fabrikasında bir pilot üretim hattında kullanılacak. Nihai olarak Nissan, kamyonetlere ve kamyonetlere tamamen katı hal pilleri dahil etmeyi hedefliyor. Nissan Ambition 2030 yol haritasına göre uzun vadede küresel satışlarının yarısını yeni pil teknolojisiyle oluşturmayı hedefliyor.

Nissan katı hal EV

Pil teknolojisi, Nissan ve diğer otomobil üreticileri tarafından daha ucuz, daha uzun menzilli EV’lerin kilidini açmanın anahtarı olarak görülüyor. Pek çok otomobil markası Lityum iyon pillerde bulunan sıvı veya jel bazlı elektrolit yerine katı elektrolit kullanan bir teknoloji olan katı hal pillere geçiş yapmayı planlıyor.

Nissan Araştırma Merkezi başkanı Kazuhiro Doi bir bilgilendirmede, “EV’leri daha da demokratikleştirmek için en önemli yenilik pildir” dedi. Nissan, katı hal pil teknolojisinin rafine edilmesinin, on yılın sonunda EV’leri benzinle çalışan araçlar kadar ekonomik hale getirebileceğini söyledi.

Nissan katı hal EV

Nissan katı hal EV için kolları sıvadı

Özellikle Nissan, tamamen katı hal pillerinin 2028 mali yılında kWh başına 75 dolara ve daha sonra kWh başına 65 dolara düşürülebileceğini ve EV’leri benzinle çalışan araçlarla aynı maliyet seviyesine yerleştirebileceğini söyledi.

Katı hal piller, teorik olarak daha uzun menzil ve daha hızlı şarj süreleri anlamına gelen geleneksel bir lityum-iyon pilin enerji yoğunluğunun iki katına sahip bulunuyor. Günümüzde yollardaki diğer EV’lerden daha ucuz malzemeler kullanılarak üretilecek olan yeni piller daha yüksek enerji yoğunluğuna ek olarak, daha uzun süre dayanıyor ve bir lityum iyon pilden daha güvenli kabul ediliyor.

Nissan katı hal EV

Bu nedenle General Motors, Stellantis, Mercedes-Benz ve Ford dahil olmak üzere birçok otomobil üreticisi, portföylerini heyecanlandırmak için yarışırken katı hal pil girişimlerine yatırım yaptı. Volkswagen destekli QuantumScape, bunları 2024’te satmaya başlamayı, ardından 2025’te Toyota’nın bir üretim modelini takip etmeyi hedefliyor.

Ancak elektrikli araçlar için katı hal pillerinin ticarileştirilmesi zor görünüyor. Şu anda pillerin üretimi pahalı ve ölçeklenmesi oldukça zor.

MediaTek SoC ile Qualcomm rekabeti arttırdı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting