Ana SayfaGenelMediaTek SoC ile Qualcomm rekabeti arttırdı

MediaTek SoC ile Qualcomm rekabeti arttırdı

Dünyanın en önemli mobil işlemci yonga seti üreticilerinden ikisi konumunda olan MediaTek ile Qualcomm arasındaki rekabet günden güne büyüyor.

MediaTek SoC ile Qualcomm arasındaki rekabet kızışıyor! Yakın zamana kadar mobil işlemci sektörünün lider ismi olarak Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon markası gösterilir, MediaTek ise rakibini yakalamak için uğraşan firma görünümü çizerdi. Bununla birlikte son birkaç yıldır roller yavaş yavaş değişmeye başladı. Özellikle MediaTek tarafından piyasaya sürülen Dimensity yonga setinin birçok amiral gemisinde tercih edilen marka olmaya başlamasıyla, Qualcomm’da bir hamle yapmış ve Snapdragon 8 Gen 1 modelini geliştirmek için kollarını sıvamıştı.

MediaTek SoC

Kulislerde henüz Snapdragon 8 Gen 1 Plus hakkındaki fısıltılar bile sona ermemişken, daha şimdiden MediaTek’in karşı hamle hazırlığına başladığı iddia ediliyor. Dimensity 9000+ olarak isimlendirilen yeni yonga setinin, selefine karşı %10 oranında daha güçlü olduğu ve yakın zamanda piyasaya sürüleceği gelen ilk bilgiler arasında.

MediaTek SoC

MediaTek SoC ile Qualcomm rekabeti arttırdı

Bilindiği üzere Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 1’in üretimi için Samsung ile anlaşmıştı. Ancak Samsung’un üretimdeki verimlilik oranını %35’lerin üzerine çıkaramaması, Qualcomm’u oldukça zor duruma itti.

Güney Koreli teknoloji devi tarafından üretilen her 100 setten yalnızca 35’inin akıllı telefonlarda kullanılabilecek kalitede olduğunu gösteren bu oran, TSMC’ye kıyaslandığında bir hayli düşük kalıyor.

MediaTek SoC

Tayvanlı üretici TSMC, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada verimlilik oranının %70’i bulduğunu duyurmuştu. MediaTek’in üretim konusunda TSMC ile çalıştığını göz önüne aldığımızda, bu iki süper üretici arasındaki farkın nasıl kapandığı ve hatta MediaTek’in rekabette nasıl öne çıktığı daha iyi bir şekilde anlaşılıyor.

Fiat Egea Cross Nisan fiyatı açıklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting