Ana Sayfa Otomobil EV pillerini yeniden kullanmak mümkün mü?

EV pillerini yeniden kullanmak mümkün mü?

Bilim insanları elektrikli otomobillerde kullanılan EV pillerini yeniden kullanmak için yeni bir yöntem bulduklarını açıkladı.

Elektrikli arabalar, benzin ve dizele göre emisyonları azaltmada büyük rol oynasa da maalesef ki tamamen mükemmel bir çözüm sunmuyorlar. Elektrikli otomobillerde kullanılan EV pilleri, dünya için yeni bir atık sorununu gündeme getirmişti. EV pillerde yaşanan bir sorundan dolayı değiştirildiğinde, bu piller maalesef ki geri dönüştürülemiyordu.

EV pillerini yeniden kullanmak yakında mümkün olacak!

Bilim insanları uzun bir süredir EV pillerinin geri dönüştürülmesi için çalışmalar yapıyordu. Nihayet bugün bu çalışmalar için ilk somut adım atıldı. Warwick Üniversitesi’nden araştırmacılar; kullanılmış Nissan Leaf otomobilinin pillerinin ömrünü test etmek için yeni bir sistem geliştirdi. Yeni süreç mevcut yöntemlerden çok daha hızlı olması ile dikkat çekiyor.

En ucuz hibrit ve elektrikli otomobiller 2020 Ocak

Pil modülünün derecelendirilmesi, önceden üç saat sürerken, bu yeni yöntem ile sadece üç dakikaya düşürülüyor. Ayrıca Warwick Üniversitesi’ndeki araştırmacıların 1MWh depolama kapasitesi sunmak için 50 adet ikinci el Nissan Leaf pili sınıflandırdı ve yenilemeye başladığı söyleniyor.

EV pillerini yeniden kullanmak

Elektrikli otomobiller ömürlerini tamamladıklarında, pil takımları hala oldukça iyi durumda olabilir. Bu yöntem sayesinde hurda haline çıkacak olan otomobillerin EV pilleri yenilenerek yeni araçlara güç verecek veya yedek parça olarak kullanılabilecek.

Bu araştırmaların nihai meyvesini önümüzdeki yıllarda vermesini bekliyoruz. Umarız EV pillerinin yüzde 100 geri dönüştürülmesi sağlanır ve dünya yeni bir atık krizi ile burun buruna gelmez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting