Netflix şifre paylaşma kararından zararlı çıkabilir

Netflix

Kullanıcıların şifrelerini başkalarıyla paylaşmasına artık izin vermeyen Netflix, bu karar yüzünden çok sayıda kullanıcı kaybedebilir.

Geçtiğimiz yıl kullanıcı sayısının yıllar sonra ilk kez düşmesiyle birlikte kendisini bir finansal krizin ortasında bulan Netflix, bu krizi atlattı atlatmasına ama bir daha o eski değerine dönemedi. Yine de gidişatı stabil bir hale getirerek zorlu bir görevin altından kalkan şirket yönetimi, bir daha böyle bir sarsıntı yaşamamak için önemli adımlar atıyor. Bir yandan maliyetleri kısmak için içerik konusunda strateji değişikliğine giden şirket, bir yandan abonelik tarafında kayda değer değişiklikler yapıyor.

Bildiğiniz gibi şirket kısa süre önce reklamlı paketini abonelerle buluşturdu. Abonelik paketlerine zam yapan şirket, bu reklamlı paket sayesinde daha düşük bir ücret ödemek isteyen kullanıcıları da tutmayı hedefliyordu. Bu plan büyük ölçüde işe yaradı. Netflix reklamlı paket gitgide daha popüler hale geliyor. Bu hamlesiyle istediği sonucu alan şirket, bir diğer önemli hamlesiyle ise duvara toslamış olabilir. Çünkü şirketin şifre paylaşmanın önüne geçecek yeni sistemini devreye sokması, ciddi bir abone kaybına sebep olacak gibi görünüyor.

Netflix reklamlı paket

Netflix’in başta ABD olmak üzere pek çok ülkede şifre paylaşımını engellemeye başlaması ile birlikte sosyal medyanın kullanıcı tepkileriyle dolup taşması da gecikmedi. ABD’de #CancelNetflix hashtagi trend topicler arasına girerken, pek çok abone üyeliklerini iptal ettiklerini gösteren ekran görüntülerini paylaşarak tepki gösterdi.

Şirket, bu uygulamanın hayata geçirilmesinin ardından bazı kullanıcıların aboneliklerini iptal edebileceğini zaten öngörüyordu. Ancak gelen ilk tepkiler şirketin beklediğinin de üstünde oldu. Henüz net bir sonuca varmak için erken olsa da şu ana kadar gelen tepkiler, şirketin bu kumarının ters tepebileceğini gösteriyor.

iQOO Neo 8 ve Neo 8 Pro piyasaya sürüldü


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir