Ana SayfaGenelNASA yeni uçuşlar için yine SpaceX ile anlaştı

NASA yeni uçuşlar için yine SpaceX ile anlaştı

NASA, astronotlarını güvenle Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyan SpaceX ile beş insanlı uçuş daha yapması için anlaştı.

Bildiğiniz gibi NASA uzay yolculukları ve araştırmaları için artık kendi roketlerini geliştirmek yerine bu işi ticari şirketlere bırakıyor. Kendi roketleri geliştirmeye para harcamak yerine, ihale açarak anlaştığı şirketlere kendilerine roket sağlamaları için para ödüyor. NASA için roket hazırlayan bu şirketlerin başında Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX geliyor. Jeff Bezos’un kurucusu olduğu Blue Origin ve önde gelen havacılık şirketlerinden Boeing de NASA için roket ve uzay mekiği üretiyor ama en azından şu an için NASA’nın bu konuda en çok güvendiği şirket Elon Musk’ın şirketi.

Bugüne kadar Uluslararası Uzay İstasyonu’na pek çok başarılı uçuş gerçekleştiren SpaceX’in kendilerine sunduğu roketlerden bir hayli memnun olan NASA, şirket ile olan anlaşmasını uzatma kararı aldı.

NASA bu soruyu cevaplayana 1 milyon dolar ödeyecek

Uluslararası Uzay İstasyonu’na düzenli bir şekilde uçuş gerçekleştirmeye devam etme niyetinde olan NASA, 2030’a kadar herhangi bir kesinti yaşanmadan bu uçuşları gerçekleştirebilmek için SpaceX ile beş insanlı uçuş için daha anlaştı.

NASA şubat ayında da Elon Musk’ın şirketinden üç insanlı uçuş satın almıştı. Böylece Musk’ın şirketi tarafından yakın gelecekte gerçekleştirilecek insanlı NASA görevlerinin sayısı sekize yükselmiş oldu. Üstelik gidişata bakılırsa yakında bunlara yenileri de eklenecektir.

Başta da belirttiğimiz gibi Blue Origin ve Boeing de NASA ile işbirliği yapıyor olsa da söz konusu insanlı uçuşlar olduğunda NASA’nın tek tercihi Elon Musk’ın şirketi oluyor. Blue Origin ve Boeing şu ana kadar sadece Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme ve yiyecek ikmali için NASA ile çalıştı. NASA şimdilik astronotlarını bu şirketlerin roketlerine emanet etmiyor.

Kripto para dolandırıcılığı milyar dolarlık pazar haline geldi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting