Ana SayfaGenelShenzhou14 uzay istasyonuna kilitlendi!

Shenzhou14 uzay istasyonuna kilitlendi!

Çin’in Shenzhou-14 görevi, Pazar günü ülkenin Tiangong uzay istasyonuna başarıyla kenetlendi. CNN’ye göre, uzay aracının üç kişilik mürettebatı, günün erken saatlerinde Gobi Çölü’ndeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldıktan sonra yerel saatle 17:42’de Tianhe “Göklerin Uyumu” mürettebat modülüne ulaştı.

Shenzhou14 uzay istasyonuna kilitlendi! Varış, Çin’in Tiangong’un tamamlanmasına yönelik önemli ilerleme kaydetmeye çalıştığını görecek olan misyon astronotları için istasyonda altı aylık bir konaklamanın başlangıcını işaret ediyor.

Shenzhou14 uzay

Ülke, istasyonun inşasını yıl sonuna kadar bitirmeyi umuyor. Gelecek ay, Tiangong’un yeteneklerini genişletecek iki laboratuvar modülünden ilkini piyasaya sürecek ve ikincisi Ekim ayında hazır olacak. Modüller, Çinli astronotların mikro yerçekimi ve yaşam bilimi araştırmaları yapmalarına izin verecek. Ülke geçen yıl ilk tandem uzay yürüyüşünü tamamladıktan sonra, Shenzhou-14 ekibi, istasyonu genişletmeye hazırlamak için birden fazla EVA yürütecek. Üç astronot arasında, ülkenin Shenzhou-9 görevi sırasında yaklaşık on yıl önce uzaya çıkan ilk Çinli kadın olan Liu Yang da var.

Shenzhou14 uzay

Shenzhou14 uzay istasyonuna kilitlendi!

Tamamlandığında, tüm t şeklindeki yapı, üç astronot için uzun süreli konaklama ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yaklaşık beşte biri büyüklüğünde olacak. Reuters’e göre Çin, ticari uzay uçuşlarının Tiangong’u ziyaret etmesine izin verme olasılığını araştırıyor.

Shenzhou14 uzay

Ayrıca uluslararası uzay ajanslarını istasyonu ziyaret etmeye davet etti. Shenzhou-14’ün başarılı bir şekilde fırlatılması, NASA’nın yeni nesil SLS roketini tekrar test etmeye başlaması ve Blue Origin’in Cumartesi günü beşinci mürettebatlı uçuşunu başarıyla tamamlamasıyla uzay yolculuğunda yoğun bir haftayı geride bıraktı.

Poco C40 bataryası ile dikkat çekiyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting