Ana SayfaGenelNASA megaroketini yine fırlatamadı

NASA megaroketini yine fırlatamadı

NASA, Artemis I görevi için hazırlanan megaroketini bir türlü fırlatamıyor. Son fırlatma denemesi de başarısız oldu.

2026 yılında, Artemis I göreviyle Ay’a yeniden astronotlarını indirmek isteyen Amerikan uzay ajansı NASA, bu tarihi projeyi hayata geçirmek için astronotlarını Ay’a taşıyacak bir megaroket geliştirdi. Geliştirme ve test aşamasında pek çok sorunla karşılaşan bu megaroket, bir tür fırlatmaya hazır hale getirilemedi. Geçtiğimiz birkaç ay içerisinde defalarca bu roketi fırlatmak için hazırlanan ve fırlatma testleri yapan NASA, bir türlü istediği sonucu alamadı. İlk olarak fırlatma testlerinde sınıfta kalan megaroket, bu testleri geç de olsa geçti geçmesine ama bu sefer fırlatma denemeleri sırasında sorun çıkardı. Bu yüzden fırlatma tarihini birkaç kez ertelemek zorunda kalan Amerikan uzay ajansı, son denemesinde de hüsrana uğradı.

Artemis I görevi için kullanılacak SLS (Space Launch System) adlı megaroketin fırlatılışı için belirlenen son tarih bu hafta sonuydu. Nitekim cumartesi günü megaroket fırlatılmak için hazırlandı ve fırlatma sahasına yerleştirildi. Ancak son anda bir hidrojen sızıntısı tespit edilince fırlatma bir kez daha iptal edildi.

NASA, başarısız testlerden sonra SLS Moon roketini iptal etti

Son birkaç hafta içinde iki kez megaroketi fırlatmayı deneyip başarısız olan NASA, aradan geçen birkaç gün içinde bir durum değerlendirmesi yaptı ve sonunda kararını açıkladı. Megaroket yakında zamanda tekrar fırlatılmaya çalışılmayacak. Megaroketin hazır olmadığını kabullenmek zorunda kalan uzay ajansı, SLS’in fırlatılışını bir kez daha uzun süreli ertelemek zorunda kaldı. Ajans yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre SLS’i fırlatmak için bir sonraki deneme en erken 2022’nin son aylarında olacak. SLS’in o tarihe kadar hazır hale gelip gelmeyeceğini bekleyip göreceğiz.

Instagram’a “ilgilenmiyorum” butonu geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting