NASA Artemis 1 Orion uzay aracı Kennedy Uzay Merkezi’ne geri döndü

NASA Artemis 1 Orion uzay aracı Kennedy Uzay Merkezi'ne geri döndü

NASA Artemis 1 Orion uzay aracı, geçen ayın başında Ay’a yaptığı 1,4 milyon millik yolculuğunu tamamladıktan sonra Kennedy Uzay Merkezi’ne döndü. İşte tüm detaylar.

Eve dönüş 30 Aralık’ta gerçekleşti. Artemis 1, 11 Aralık’ta Pasifik Okyanusu’na sıçradı. USS Portland insansız mürettebat aracını kurtarıp 13 Aralık’ta San Diego Deniz Üssü’ne getirdikten sonra, kapsül ertesi gün karadan Florida’ya doğru yola çıktı. Artemis 1’in rekor kıran yolculuğu, 16 Kasım’da NASA’nın yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi ağır yük roketinin tepesinde unutulmaz bir gece fırlatmasıyla başladı. Artık Orion, Kennedy Uzay Merkezi’ne geri döndüğüne göre, NASA uzay aracının ısı kalkanını kaldıracak, böylece bileşenin “kapsamlı bir analizini” yürütebilecek ve atmosferik yeniden giriş sırasında tam olarak nasıl ilerlediğini belirleyebilecek.

NASA Artemis 1 Orion uzay aracı Kennedy Uzay Merkezi'ne geri döndü

Ajans ayrıca Uzay Ajansı’nın Ay’a seyahatin insanları nasıl etkileyebileceğine dair veri toplamak için Orion’a gönderdiği test mankeni Moonikin Campos’u da kaldıracak. NASA, “Artemis I, NASA’nın ay keşif çabalarının bir parçası olarak ileriye doğru atılmış büyük bir adımdı ve Uzay Fırlatma Sistemi roketinin ve Orion’un mürettebatı Artemis II’de Ay’ın etrafında uçurmak için bir sonraki görevine zemin hazırlıyor” dedi.

Artemis II en erken 2024’e kadar piyasaya sürülmeyecek olsa da, şimdi ve gelecek yıl arasında sabırsızlıkla beklenecek çok şey var. Uzay Ajansı, görevin dört kişilik ekibini “2023’ün başlarında” duyuracağına dair de söz verdi.

Dolar kuru 19 TL’ye yol alıyor! Bu otomobil fiyatlarını nasıl etkileyecek?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir