Ana Sayfa Genel Mutasyonlu koronavirüs Türkiye’de: Korkulan oldu

Mutasyonlu koronavirüs Türkiye’de: Korkulan oldu

Uzun bir süredir herkesin korktuğu oldu ve gelen haberlere göre mutasyonlu koronavirüs Türkiye’de. İşte konuyla alakalı merak edilen bütün detaylar.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamaya göre mutasyonlu koronavirüs Türkiye’de. Koronavirüs ile ilgili yaşanan mutasyonlar son dönemlerde herkesin gündeminde. İngiltere ve Güney Afrika gibi ülkelerde bu virüsün etkileri çok sert bir şekilde görülüyor. Özellikle izolasyonlar konusunda sıkı önlemler alındığı ifade ediliyor.

İngiltere’de yaşayan bir grup Türkiye vatandaşı geri ülkeye döndü. Onlar geldiğinde yanlarında getirdikleri sadece eşyaları olmadı. Aynı zamanda yeni mutasyonlu virüsleri de beraberlerinde getirmişlerdi. Bu durum farkedildikten sonra büyük bir panik yaşattı.

Mutasyonlu koronavirüs büyük korku yarattı

Bilim insanları tarafından İngiltere’deki mutasyonlu virüs uzun bir süre anlaşılamadı. Bazıları sadece küçük bir değişim olduğunu söylese bile yapılan kapsamlı çalışmalar bunun mutasyon olduğunu gösterdi.

mutasyonlu koronavirüs Türkiye'de

Normal şartlarda İngiltere’de yaşayan kişilerin yurda dönmesinde pek bir sakınca görülmedi. Fakat ortaya atılan mutasyon iddiaları işleri daha karışık hale getirdi. Bakanlık özellikle de İngiltere’den gelen kişilere bazı kısıtlamalar getirdi.  İlk olarak bu kişilerin herkesle temas kurması engellendi.

Filyasyon çalışmaları da bunun hemen ardından geldi. Bilim insanları ve Sağlık Bakanlığı ortak çalışarak mutasyonlu virüsün herkese yayılmasını bir şekilde engelleme gayreti gösterdi. Fakat Türkiye’ye gelen 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs tespit edildi.

Yapılan PCR testlerinin pozitif çıkması ile birlikte geriye dönük taramalar yapıldı. Onların daha önceden temas kurduğu kişiler tespit edildi. Şimdilik çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Konu ile ilgili gelişmeler geldikçe aktarmaya devam ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting