Türkiye’de 3 farklı mutasyonlu virüs görüldü!

coronavirüs kıyafet

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bugün Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda Türkiye’de 3 farklı mutasyonlu virüs görüldüğünü açıkladı. İşte detaylar.

Bilindiği üzere tüm dünya 1 seneyi aşkın süredir yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele ediyor. İlk olarak İngiltere’de görülen mutasyonlu virüsler tüm dünyaya hızlı bir şekilde yayılmaya başladı.

Covid-19’un mutasyona uğrayan bu türü ne yazık ki kısa süre önce ülkemizde de görünmüştü. Bakan Fahrettin Koca geçtiğimiz gün bu virüsün ülkemizdeki yayılma hızı ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada şu satırlara yer verdi.

“Riskli mutasyonlar sınır tanımadan yayılıyor. Ülkemizdeki İngiltere mutasyonu 196 oldu. İki Güney Afrika, bir de Brezilya varyantı ile karşılaşıldı. Yeni mutasyonların görüldüğü ve vakaların yeniden artışa geçtiği bugünlerde tedbirlerden taviz vermeden mücadelemizi sürdüreceğiz.”

covid 3

Türkiye’de 3 farklı mutasyonlu virüs görüldü!

Şimdilik mutasyonlu virüsler hakkında çok fazla bir bilgi yok. Kimisi virüsün çok daha bulaşıcı olmasına karşın, etkisinin az olduğunu söylerken, kimisi de daha ölümcül etkiler bıraktığını iddia ediyor.

Görünen o ki 2021’de covid-19’la mücadelede etkin bir yıl olacak. Şimdilik tek iyi haber ise geliştirilen aşıların mutasyonlu virüse karşı da işe yarayacağı teorisi. Elbette aşının yüzde yüz korumadığını da tekrardan belirtmek gerekiyor.

Bu arada dip not olarak hatırlatalım. Türkiye hızlı bir şekilde aşılamalarına kaldığı yerden devam ediyor.

3 Şubat vaka sayısı açıklandı! İşte rakamlar


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir