Midjourney’nin ‘Pan’ özelliği kullanıma sunuldu

Midjourney

Metinden resimler oluşturan yapay zeka aracı Midjourney’nin yeni özelliği ‘Pan’ yayınlandı. Söz konusu yenilik ne işe yarıyor? Kullanıcılar neler yapabiliyor?

Midjourney‘nin yeni özelliği Pan oluşturulan resimlerin seçilen yöne doğru genişlemesini sağlıyor. Biraz daha açıklayıcı olursak, yapay zekaya oluşturulan herhangi bir görselin altında sağ, sol, yukarı ve aşağı gösteren ok tuşları çıkıyor. Bu tuşlar Pan özelliğini kullanmayı sağlıyor. Hangi yöne tıklarsanız görsel o yöne doğru kaydırılıp, genişliyor. Hatta genişleyen kısma yeni öğeler bile ekleniyor. Mesela yapay zekaya masanın üstünde bir vazoda duran çiçek resmi yaptırdığınızı düşünün. Pan sayesinde çiçek resmini sağa doğru genişlettiğinizde masanın geri kalan kısmı oluşturuluyor. Biraz kere daha sağa kaydırma yaptığınız zaman Midjourney tarafından masaya tabak, süs eşyası vs… eklenebilir.

midjourney

Pan özelliğini kullanmaya devam ettikçe yapay zeka arcı, resmin en boy oranını değiştirip, genişletmeye devam ediyor. Belirli boyutların üzerinde olan görseller Discord üzerinden paylaşılmıyor. Bunun yerine resmi indirmek için bağlantı oluşturulup, kullanıcıyla paylaşılıyor. Pan özelliği biraz eleştirilere de neden oldu. Bazı kullanıcılar istenen sonuçları vermediğini ve görselin bozulduğunu belirtti. Sonuç olarak Midjourney halen test aşamasında ve sunulan özellikler de yeni sürümlerde daha iyi hale gelecektir.

Reddit’te Midjourney abonelikleriyle ilgili bir takım şikayetler var. Bazı kullanıcılar aylık abonelikten yıllık aboneliğe geçtiklerini ve kartlarından hem aylık hem de yıllık paranın çekildiğini belirtti. İşin kötü yanı bu durumla ilgili Midjourney şirketinden geri dönüş almadıklarını da yazan kullanıcılar var. Şimdilik konu halen çözüme kavuşturulmuş değil. Normalde sınırlı olarak resim yapma imkanı olan ücretsiz üyelik vardı. Fakat Papa Francis, Trump ve birkaç ünlü kişiyle daha ilgili bazı fotoğrafların üretilmesinden sonra geliştiriciler tarafından ücretsiz üyelik kaldırıldı.

Google Bard Türkçe dil desteğine kavuştu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir