Microsoft’un Activision Blizzard anlaşması çıkmaza girdi

Activision Blizzard, personel şikayetiyle karşı karşıya

ABD’den sonra Birleşik Krallık’tan da veto gelmesi, Microsoft’un Activision Blizzard satın alımını tamamlaması neredeyse imkansız hale getirdi.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl oyun dünyasında dengeleri değiştirebilecek büyüklükte bir anlaşma imzalandı. 68.7 milyar dolarlık bu anlaşma ile Microsoft, oyun dünyasının en büyük şirketlerinden Activision Blizzard’ın yeni sahibi olmak için şirketle anlaştı. İki şirket anlaşmaya vardığı için bu satın alımın gerçekleşmesi bekleniyordu. Ancak öyle olmadı. Bu anlaşma oyun dünyasında dengeleri değiştirme potansiyeline sahip olduğu için devreye FTC, yani Amerikan Ticaret Kurulu girdi. Geçtiğimiz yıl boyunca bu anlaşmayı inceleyen ve bu anlaşmadan etkilenecek taraflarla görüşen FTC, kasım ayında kararını verdi ve adil rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle bu anlaşmaya izin vermeme kararı aldı.

Microsoft, Activision Blizzard hakkında açıklama yaptı

O günden beri Microsoft ve FTC temyiz mahkemesinde kozlarını paylaşıyordu. Amerikalı teknoloji devi bu anlaşmayı FTC’den geçirmek için elinden geleni yapıyordu. Ancak Atlantik’in diğer tarafından gelen bir karar, Microsoft’un umutları büyük ölçüde bitirdi. Çünkü ABD’den sonra Birleşik Krallık’ta da yetkili merciler Microsoft-Activision Blizzard anlaşmasını veto etti. Microsoft daha FTC’yi ikna edememişken bir de Birleşik Krallık’tan veto kararı çıkması, bu tarihi anlaşmanın büyük ihtimalle gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor.

Eğer bu anlaşma gerçekleşmezse ki bu noktada gerçekleşme ihtimali oldukça düşmüş durumda. Microsoft’un Activision Blizzard’a 3 milyar dolar ödemesi gerekebilir. Ancak bu ödemeye rağmen bu işten zararlı çıkan Activision olacak gibi duruyor. Çünkü bugünkü kararın ardından Microsoft hisseleri değer kazanırken, Activision hisseleri yüzde 8.8 düştü.

GTA 6 için beklenen açıklama 17 Mayıs’ta gelebilir


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir