Activision Blizzard, Microsoft anlaşmasında ısrarcı

Activision Blizzard, personel şikayetiyle karşı karşıya

Activision Blizzard, 68.7 milyar dolarlık Microsoft anlaşmasını tamamlamaya kararlı. Stüdyo, bu uğurda mahkemeye gitmeye hazır.

Hatırlayacağınız gibi bu yılın başında oyun dünyasında dengeleri değiştirebilecek büyüklükte bir anlaşma imzalanmış ve 68.7 milyar dolarlık bu anlaşma ile Microsoft, oyun dünyasının en büyük stüdyolarından Activision Blizzard’ın yeni sahibi olmak için ilk adımı atmıştı. Başta Call of Duty serisi olmak üzere çok satan pek çok oyunun sahibi olan Activision’ın Microsoft tarafından satın alınmasının oyun dünyasında dengeleri epey değiştireceği uzun süre konuşulmuştu.

Microsoft, Activision Blizzard hakkında açıklama yaptı

Ancak bu dengeleri değiştirme potansiyeli, aynı zamanda anlaşmanın önünde bir engel olarak da duruyor. Çünkü her ne kadar Microsoft ve Activision Blizzard yönetimi anlaşmış olsa da FTC’nin yani Amerikan ticaret kurulunun bu anlaşmayı engelleme ihtimali bulunuyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde gelen haberler FTC’nin bu anlaşmayı engellemeye karar verdiğini ortaya çıkardı. Politico, FTC’nin antitröst yasalarına aykırı olarak gördüğü bu anlaşmayı engellemek için mahkemeye başvurmaya hazırlandığını paylaştı. Bu gelişmeye Activision Blizzard’ın tepkisi de gecikmedi. 68.7 milyar dolarlık bu dev anlaşmayı tamamlamaya kararlı görünen stüdyo, bu uğurda gerekirse FTC ile mahkemede yüzleşmeye hazır görünüyor.

Activision Blizzard yöneticisi Lulu Cheng Meservey, Microsoft’un stüdyoyu satın almasının rekabeti öldüreceği yönündeki iddiaların absürt olduğunu söyledi ve ekledi: “Eğer FTC bu anlaşmayı engellemeye çalışırsa mahkemede hakkımızı savunmaktan çekinmeyeceğiz.” Görünen o ki Activision tarafı bu anlaşmadan öyle kolayca vazgeçmeyecek.

Star Wars Squadrons bu hafta Epic Games’te ücretsiz