Metaverse projesine 15 milyar dolar harcandı

MetaVerse

Meta, MetaVerse projeleri üzerinde çalışan Reality Labs departmanına geçtiğimiz yılın başından bu yana 15 milyar dolar harcadı.

Bildiğiniz gibi Meta artık gelecek planlarını MetaVerse projesini hayata geçiren şirket olma hayali üzerine kuruyor. Öyle ki şirket adını bile Facebook’tan Meta‘ya çevirdi. Bu sanal dünyayı hayata geçirmek için yürütülen çalışmalara öncülük eden Meta, bu amaç doğrultusunda VR gözlükleri gibi gerekli teknolojilere dev yatırımlar yapıyor. Ancak henüz ortada paraya çevrilebilecek bir ürün olmadığı için bu yatırımlar karşılıksız kalıyor. Bu da Meta’nın hızla para kaybetmesine sebep oluyor. Ortaya çıkan son rakamlar, bu kaybın boyutunu gözler önüne seriyor.

MetaVerse

Paylaşılan son rakamlara göre Meta, MetaVerse projeleri üzerinde çalışan Reality Labs departmanına geçtiğimiz yılın başından bu yana yaklaşık 15 milyar dolar harcadı. Ne var ki şirket şu ana kadar bu paranın tam olarak hangi projelere ve ürünlere gittiği hakkında net bir açıklama yapmadı. Böylesine büyük bir paranın nereye gittiği açıklanmadan Reality Labs’e harcanması, Meta yatırımcıları arasında da çatlak seslere sebebiyet veriyor.

Öte yandan bazı uzmanlar da şirketin kötü yatırımlarından çıkmak yerine bunları kurtarmak için daha da fazla para harcadığından endişe ediyor. Wedbush Securities analistlerinden Dan Ives, “Sorun, çok para harcayıp bu paranın nereye gittiği konusunda yatırımcılara bilgi vermemeleri” diyor. Ives bunun Mark Zuckerberg ve ekibi adına oldukça riskli bir tutum olduğuna inanıyor. Çünkü her ne kadar Zuckerberg bu yatırımın gelecekte büyük gelir getireceğine inanıyor olsa da aynı inancı paylaşmayan çok sayıda yatırımcı bulunuyor ve bu durum şirketin yönetimine dair soru işaretleri doğuruyor.

Bu sürecin hem Meta hem de Zuckerberg için nasıl sonuçlanacağını bekleyip göreceğiz. Ancak Reality Labs projeleri yakın gelecekte karşılık vermeye başlamazsa Zuckerberg kendisini hiç istemeyeceği bir durumun içinde bulabilir.