Facebook metaverse işletim sistemi hakkında açıklama yaptı: Operasyon durduruluyor mu?

Metaverse ilk taciz olayını yaşadı!

Facebook metaverse işletim sistemi ile alakalı son derece önemli açıklamalara yer verdi. Birçok kişi neler olduğunu anlamadan ardı ardına paylaşımlar yapıldı. İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar.

Facebook metaverse işletim sistemi uzun bir süredir tartışma konusuydu. Bildiğiniz üzere Facebook kendi ismini Meta olarak değiştirdi. Bunu yapmasının nedeni ise metaverse projelerine olan güveniydi. Şirket tamamen bu alana kaymak istedi. Ancak AR / VR sanal gerçeklik projeleri üretmesi için bir işletim sistemine ihtiyaç vardı.

Meta tarafından uzun bir süredir geliştirilen XROS isimli projenin askıya alındığı iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Bu işletim sistemi sanal gerçeklik dünyasını inşa etmeyi amaçlıyordu. Eski adı Facebook olan Meta hakkında bu projeyi durdurduğu söylendi.

Facebook metaverse işletim sistemi kullanmaktan vazgeçmeyecek

Yaklaşık olarak 300 civarında geliştirici ile başlatılan XROS projesi 2017 yılından beridir devam ediyor. Yapılan çalışmalar ile birlikte yeni işletim sistemi rayına oturtulmak istendi. Ancak bu tahmin edildiği kadar kolay olmuyordu. Sonunda şirketin pes ettiği iddiaları ortaya atıldı.

Facebook metaverse işletim sistemi

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ve CTO Andrew Bosworth gerçeklik işletim sistemi ile ilgili yeni çalışmalar yaptı. 2021 yılında Zuckerberg mikro çekirdek tabanlı işletim sistemi oluşturma planını açıkladı. Ayrıca ortaya atılan XROS işletim sisteminin durdurulduğu iddiaları ise yalanlandı. Böylece konuyla ilgili çalışmaların devam ettiği kesinleşti.

Engelli kadın Facebook dolandırıcılarının ağına düştü

Facebook metaverse çalışması devam ediyor diyerek tartışmalara son noktayı koydu. Meta tarafından gönderilen bir e-posta durumu netleştirdi. Metaverse vizyonunun devam ettiği ve asla durmayacakları bu mesajda belirtildi. Bakalım metaverse alanında nasıl bir işletim sistemi ortaya çıkarılacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir