5 milyar cep telefonu bu yıl çöpe gidecek

cep telefonu

Artık kullanılmayan telefonlar elektronik atıkların hızla artmasına sebep oluyor. Sadece bu yıl 5.3 milyar cep telefonu çöpe gidecek.

Bildiğiniz gibi insanların cep telefonlarını yenileriyle değiştirme hızı bundan on yıl öncesine kıyasla çok daha hızlanmış durumda. Her yeni çıkan modelle birlikte pek çok kişi eski telefonuna veda ediyor. Yaşanan bu hızlı devridaim geride artık kullanılmayan koca bir cep telefonu yığını bırakıyor. Peki artık kullanılmayan bu telefonlara ne oluyor?

Sorumluluk sahibi kişiler eski telefonlarını ya kullanması için başka birine veriyor ya da geri dönüşüme gönderiyor. Ancak bunu yapan kişilerin sayısı oldukça az. Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) Forum tarafından yayınlanan son rapora göre çoğu kişi eski cep telefonunu ya çöp kutusuna atıyor ya da bir çekmeceye kaldırıp sonunda çöpe gidene kadar orada unutuyor.

cep telefonu

Eski telefonlara yönelik bu tutum, arkasında koca bir elektronik çöp yığını bırakıyor. Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) Forum’un son raporuna göre sadece bu yıl 5.3 milyar cep telefonu çöpe gidecek. Bu da tahmin edileceği gibi çevre kirliliğine ciddi bir katkı sağlıyor. Bu yüzden WEEE, eski telefonları geri dönüşüme göndermenin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Telefon boyutları küçük olduğu için insanlar ortaya çıkaracakları kirliliğin boyutunu kavramakta zorluk çekiyor. Ancak WEEE, ortalama 9mm kalınlığında olan 5.3 milyar telefonu üst üste dizdiğinizde, karşınıza 50 bin kilometre yüksekliğinde bir kule çıkacağını söyleyerek aslında ortaya ne kadar büyük bir elektronik atık yığını çıktığına vurgu yapıyor.

iPhone 14 Plus beklentileri karşılayamadı