Ana SayfaGundemMarket poşetleri zam listesine giriyor: 2022 fiyatı belli oldu

Market poşetleri zam listesine giriyor: 2022 fiyatı belli oldu

Market poşetleri zam listesine giriyor. 2018 yılında başlanan ve 2019 yılında hayata geçirilen ücretli poşet uygulaması hızla devam ediyor. Bugünlerde poşetlere zam geleceği söyleniyor. İşte konuyla alakalı merak edilenler.

Yeni alınan kararlar ile birlikte market poşetleri zam listesine giriyor. Hatırlayacağınız üzere 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren marketlerde tanesi 25 kuruştan poşetler satılıyordu. Her geçen yıl artan maliyetler ile birlikte poşetlerden elde edilen kar neredeyse sıfırlandı. Hatta artırılan vergiler ile birlikte zararın başladığını söyleyebiliriz.

Çevre kanununda yapılan değişiklik ile birlikte plastik alışveriş poşetlerinin ücretlendirilme uygulaması başlamıştı. Bu uygulama ile birlikte ilk etapta 25 kuruş olan poşet fiyatları yeni vergiler ile hızla arttı. Geri kazanım katılım payı adı altında Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı pay almaya başladı.

Market poşetleri zam listesine dahil oluyor

2019 yılında 15 kuruş geri kazanım katılım payı alınırken bu rakam 2021 yılında 19 kuruşa kadar çıktı. Böylece poşet ücretinin 25 kuruşta sabit kalması neredeyse imkansız hale geldi. Bu durum poşet fiyatlarında yaşanacak artışlar ile sonuçlanacak gibi görünüyor.

Market poşetleri zam listesine

Herhangi bir poşet yalnızca vergiler hesaplandığında bile 29,5 kuruş maliyete sahip. Bu durumda ücretin en az 29,5 kuruş olacağını söyleyebiliriz. Ancak ilave edilecek maliyet ve KDV ile birlikte poşetlerin 50 kuruş olması bekleniyor. Böylece alışverişte herkesin aldığı poşetler 25 kuruş daha pahalıya gelecek. Market poşetleri zam listesinde girerek gündeme oturdu.

Pandemi online alışveriş talebini arttırdı

Özellikle son dönemlerde artan maliyetler nedeniyle birçok kalemde zam geliyor. Bu yeni zamlar ile birlikte işler biraz daha zorlaşacak. Peki siz tüm bu zam listeleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting