App Store uygulama ve oyun fiyatları zamlanıyor!

App Store

Türkiye’de App Store uygulama ve oyun fiyatlarına çok yakında zam geliyor. Peki, yeni zamlı fiyatlar nasıl olacak?

Kurlar ve vergilerden dolayı geçtiğimiz ay iPhone, iPad ve Mac modellerinin fiyatlarına Apple tarafından güncelleme gelmişti. Zamlı fiyatlar sonrası Apple ürünü almak imkansızlaşan ülkemizde yine bir zam haberi gündeme geldi. App Store uygulama ve oyun fiyatları bugünden itibaren güncellenecek. Yeni zamlı fiyatlar sonrası uygulama ve oyun da satın almak daha da güç hale gelecek.

Yapılan güncelleme ile minimum uygulama ve oyun tutarı 8.99 TL olacak. Yani şu an 6.99 TL’ye satılan tüm uygulamalara bir anda 2 TL zam gelecek. Bu zam fiyat arttıkça katlanacak. Örneğin App Store’da 49.99 TL’ye satılan Minecraft, bugünden itibaren 54.99 TL’ye satılacak.

Fortnite güncellemesi ile iOS ve macOS’te oynanamaz hale geldi!

Abonelik fiyatlarına da yansıması beklenen yeni güncel fiyat listesine göre geliştiriciler en fazla 8.999 TL’ye kadar uygulama ve oyunlarına fiyat biçebilecek. App Store’un yeni güncel fiyat listesine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

App Store uygulama

Apple bu zamnları kurlardan dolayı yapmıyor. Geçtiğimiz aylarda yeni gelen vergiden dolayı bu verginin tutarı fiyatlara yansıtılıyor. Apple bu fiyatlara bir de kur güncellemesi uygulasa minimum tutar 8.99 TL değil 54.99 TL olur.

iPhone 12 Pro LiDAR tarayıcı ile gelecek! iOS 14 ile ortaya çıktı!

Ancak Apple’ın uzun bir süre kur güncellemeyeceğini düşünüyoruz. Aksi durumda Türkiye’de ürün satamayacak duruma gelen Apple, uygulama da satamayabilir.