Ana Sayfa Genel Koronavirüs aşısı için onaylama belgesi imzalatılacak!

Koronavirüs aşısı için onaylama belgesi imzalatılacak!

Büyük umutlar bağlanan koronavirüs aşısı için onaylama belgesi imzalatılacak. Hadi gelin konuyla ilgili bütün ayrıntılara birlikte göz atalım.

Bütün dünyada ağır sonuçlara neden olan pandemi ile mücadelede yarar sağlaması beklenen koronavirüs aşısı için onaylama belgesi isteneceği söylendi. Normal şartlarda bu veya bununla ilgili bir detaydan bahsedilmemişti. Bu nedenle insanların kafasında bazı soru işaretleri oluştu.

Huzurevi çalışanları, sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü vatandaşlar öncelikli olarak bu aşıdan yararlanacak. Hemen ardından sırayla diğer kişilere de aşı yapılacak. Fakat hastalara ONAM formu ismindeki bir belge imzalatılacak. Bu belgeyi imzalamayanlar aşı hizmetlerinden yararlanamayacak.

Koronavirüs aşısı Rıza Formu herkese dağıtılacak

Muhtemelen bu formun sadece ağır hasta olan kişilere verileceğini düşündünüz. Fakat yapılan açıklamada bu belgelerin herkese imzalatılacağı söylendi. Aslına bakacak olursanız biraz da sözleşmenin ve Rıza Formu olarak isimlendirilen belgenin detaylarına bakalım.

ONAM formu olarak bilinen bu form, içerisinde şöyle bir ifade barındırıyor. Forumda “hastaya konulan teşhis, uygulanacak tedavi ve oluşabilecek riskler açısından bilgilendirme ve tıbbi işlem için hastanın rızasını alma” ifadesi yer alıyor. Bu ifade ile birlikte aşının zararsız olmadığı ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ise henüz aşı ile ilgili sorumluluğu kimsenin almak istememesi.

Türkiye’de uygulanan bazı tedaviler de ONAM formu olarak bilinen bu forumlar imzalanıyor. Fakat asıl önemli konu bunun nerelerde tercih edildiği. Mesela aşı vurmadan önce hiçbir zaman böyle bir belge talep edilmedi. Türkiye’de rutin yapılan 13 aşı herhangi bir Rıza formu vermiyor.

Bu ve bunun gibi haberler aşı ile ilgili tartışmaların devam etmesine neden oluyor. Peki sizce aşı yaptırmak için erken mi? Düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting