Jolla ve Sony, Sailfish OS için güçlerini birleştiriyor


Sony Xperia serisine özel işletim sistemi Sailfish OS için iki dev güçlerini birleştiriyor. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

Sony’nin uzun süredir Xperia serisine has bir işletim sistemi üzerinde çalıştığını zaten biliyorduk. Fakat mobil işletim sistemi pazarının Android ve iOS tarafından ele geçirilmiş olması, Sony ve Samsung gibi kendi işletim sistemini kullanıcılara sunmak isteyen firmaları biraz düşünürüyor.

Zira Samsung, kendi üretimi olan Tizen’i bir kaç defa farklı modellerinde kullanmış ve birçoğunda fena halde çuvallamıştı. Yine de Tizen’den vazgeçmeyen Samsung, hali hazırda bu işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Sony’de aynı Samsung gibi, bazı modellerinde kullanmak üzere kendi işletim sistemini yaratmak istiyordu. Nihayetinde Japon teknoloji devi Jolla ile işbirliğine giderek, Sealfish OS’in bazı Xperia modellerine getirileceğini duyurdu.

Muhtemelen Sailfish OS ilk etapta sınırlı bölgedeki, sınırlı modellerde boy gösterecektir. İşletim sisteminin stabil hale geçmesi ve uygulama marketinin kabul edilebilir derecede zenginleşmesinin akabinde de daha çok cihaz ile global pazara açılacaktır.

Tabi ki, akıllı telefon pazarındaki Android ve iOS üstünlüğünü görmezden gelmek büyük bir hata olur. Açıkçası Sony, Samsung gibi büyük firmalar işletim sistemi işine biraz daha erken girselerdi, bugün pazar iki firmanın tekelinde olmazdı. Açıkçası şu saatten sonra Google ya da Apple haricinde bir firmanın mobil işletim sistemi konusunda söz sahibi olması pek de mümkün görünmüyor. Yine de bekleyip göreceğiz.


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git