James Webb teleskopu mükemmel ayrıntılar yakaladı

james webb

James Webb Uzay Teleskobu, en çok tanınan yıldızlararası nesnelerden birine yeni bir bakış sağladı. İşte tüm detaylar.

Araştırmacılar, yaklaşık 6.500 ışıkyılı uzaklıktaki Kartal Bulutsusu’nda yıldız oluşturan bir çocuk odası olan Yaratılış Sütunları’nın şimdiye kadarki en ayrıntılı görüntüsünü yakaladılar. Yakın kızılötesi resim, Hubble’ın 2014 anlık görüntüsünden çok daha fazla ayrıntıyı gösteriyor. James Webb tarafından yakalanan görüntülerde bol miktarda yıldız karşımıza çıkıyor.

James Webb teleskopu mükemmel ayrıntılar yakaladı

Yeni yıldızlar, sahnedeki parlak kırmızı ışık noktaları ve “sadece” birkaç yüz bin yaşında oldukları tahmin edilmekte. Samanyolu’nun yıldızlararası ortamının gazı ve tozu uzaktaki nesneleri engellediği için galaksileri göremedik. Ancak uzay hakkında merak edilen şeylere ışık tutulmaya başlandı denebilir. Hubble ilk olarak 1995’te Yaratılış Sütunlarını görüntüledi ancak o zamanki teknoloji bölgedeki yıldızların yalnızca bir kısmını ortaya çıkarmıştı. 2014’ün yeniden yapılanması çok daha fazla ayrıntı sağladı.

Bu gelişmiş görseller yalnızca gösteri amaçlı değil. Bilim insanları, James Webb teleskobu ile yıldızlar, gaz ve toz için daha doğru verileri sayesinde yıldız oluşum modellerini gözden geçirmeyi umuyorlar. Bu, insanlığın erken yıldız yaşamı anlayışını ve dolayısıyla genel olarak evreni geliştirebilecek bir çalışma. Çok fazla detayın daha ortaya çıkması beklenirken uzay hakkında mükemmel detaylar ve görseller de son hızda gelmeye devam edecek. Bu kapsamda en yeni detayların da paylaşılması bilim dünyasında ciddi bir heyecan ve yankı uyandırıyor denebilir. Daha fazlası da bekleniyor.

Netflix gelecek yıl ‘ekstra kullanıcı’ ücreti almaya başlayacak