Netflix gelecek yıl ‘ekstra kullanıcı’ ücreti almaya başlayacak

Netflix gelecek yıl 'ekstra kullanıcı' ücreti almaya başlayacak

Hepimiz bunun olacağını biliyorduk. Netflix son on yıl içindeki en büyük kaybını parola paylaşımı yüzünden yaşadığını duyurmuştu. Şimdi yeni bir aşama geliyor. İşte detaylar.

Şirket, Salı günü yaptığı üç aylık kazanç çağrısı sırasında, 2023’ün başlarından itibaren giriş bilgilerini paylaşan kişilerden müşterilerden ek bir aylık ücret alacağını duyurdu. Bu hamle, şu anda Latin Amerika’da yürütülen ve “ekstra kullanıcı” alt hesapları için ek ücret talep eden bir pilot programın genişletilmesi olacak. Temel olarak Netflix extra kullanıcılar eğer sizinle yaşamıyorsa daha fazla paraya mal olacak.

Netflix gelecek yıl 'ekstra kullanıcı' ücreti almaya başlayacak

Haber, Netflix’in yılın başlarında abone kaybettiğini doğruladıktan sonra büyümeye ve yatırımcıları yerleştirmeye çalışmasıyla geliyor. Monster: The Jeffrey Dahmer Story ve Season Four of Stranger Things’in yardımıyla şirket, üçüncü çeyreğinde 2,4 milyondan fazla abone eklemeyi başardı. Netflix, cezai ücretler için fiyatlandırmayı henüz açıklamadı, ancak pilot programın “temel oranın dörtte biri” şemasını takip ederlerse, 3-4 ABD Doları civarında bir ücretlendirme çıkacak. Bu ücretlerden kaçınmak isteyenler için Netflix Pazartesi günü, bir kullanıcının alt hesap verilerini (geçmişi, önerileri ve benzerlerini görüntüleme) yeni, bağımsız aboneliklerine aktaracak bir hesap taşıma aracını tanıttı.

Buna ek olarak, şirket kısa süre önce, 3 Kasım’da piyasaya çıktığında ayda 7 dolara mal olacak daha ucuz, reklam destekli bir katman duyurdu. Yeni katman, 10 Kasım’a kadar Birleşik Krallık, Kanada ve Meksika dahil olmak üzere bir düzine ülkede kullanıma sunulacak.

Apple, ABD’den gelen uyarıyla Çinli firma ile ilişkileri askıya alıyor