Ana SayfaGenelJames Webb Teleskobu hünerlerini sergilemeye başladı

James Webb Teleskobu hünerlerini sergilemeye başladı

James Webb Teleskobu tarafından Dünya’ya gönderilen ilk görüntüler, teleskobun eskisinden çok daha net görüntüler yakalama konusundaki hünerini gözler önüne serdi.

Bildiğiniz gibi bugüne kadar geliştirilen en gelişmiş uzay teleskobu olan James Webb Teleskobu, geçtiğimiz yılın aralık ayında uzaya gönderildi. Gönderildiği pozisyonda yerini aldıktan sonra, aradan geçen aylarda kurulumunu tamamlayan ve aynalarının senkronizasyonunu gerçekleştiren teleskop, ilk görüntüleri göndermeye başladı.

James Webb teleskobu projesinin hayata geçirilmesi yıllarca uğraşılmış ve milyarlarca dolar para harcanmış olsa da, teleskop tarafından gönderilen ilk görüntüler bu yatırımın karşılığını vereceğini gösteriyor. Çünkü Webb teleskobu öncüllerine kıyasla çok daha net görüntüler yakalıyor. Bu duruma dikkat çekmek isteyen NASA da Twitter üzerinden kısa bir video yayınladı. Videoda aynı galaksinin hem Spitzer ile çekilmiş görüntüsü, hem de Webb teleskobu ile çekilmiş görüntüsü art arda sunuluyor. Aradaki fark gerçekten etkileyici.

hero image

NASA’nın ilk kızıl ötesi uzay teleskobu olan Spitzer, 2003 yılında faaliyet girmiş ve çektiği görüntülerle o dönemde herkesi etkilemişti. Ancak James Webb teleskobu tarafından gönderilen ilk görüntüler, o günden bu yana ne kadar büyük yol alındığını gözler önüne seriyor. NASA tarafından paylaşılan videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

NASA tarafından paylaşılan bu kısa videoda eskisinden çok daha net bir şekilde görme şansı yakaladığımız bu galaksi, Samanyolu’nun küçük bir uydu galaksisi olan Büyük Macellan Bulutu. Yüz binlerce yıldıza ev sahipliği yapan bu gökadanın görüntüsünde kontrastı artırmak için kırmızı renk paleti tercih edilmiş.

Galaxy S22, iPhone 13’ten üç kat fazla değer kaybetti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting