James Webb teleskobu, bilinen en uzak yıldızın fotoğrafını çekti

James Webb Uzay Teleskobu

James Webb Uzay Teleskobu, bu kez de bilinen evrendeki en uzak yıldız olan Earendel’i görüntüledi.

NASA’nın bugüne kadar hayata geçirdiği en heyecan verici ve en büyük projelerden biri olan James Webb Uzay Teleskobu, uzun yıllar süren hazırlık sürecinin ardından nihayet tam anlamıyla faaliyete geçirildi ve ilk gözlemlerini yapmaya başladı. Hatırlayacağınız üzere James Webb teleskobu tarafından çekilen ilk görüntüler geçtiğimiz ay kamuoyuyla paylaşıldı ve uzay meraklıları tarafından hayranlıkla karşılandı. Evrenimizi daha önce hiç görmediğimiz kadar net bir şekilde görmemize olanak sağlayan bu teleskobunun hünerleri sosyal medyada da uzun süre konuşuldu.

Bu ilk görüntülerin yarattığı etki yavaş yavaş geçmiş olsa da Webb teleskobu durmadan gözlem yapmaya devam ediyor. Daha birkaç gün önce Araba Tekeri (Cartwheel) Galaksisi’ni detaylı bir şekilde resmeden teleskop, bu kez de merceğini bilinen evrendeki en uzak yıldız olan Earendel’e çevirdi.

james webb yildiz

Cosmic Spring JWST adını taşıyan bir gökbilimci grubu, James Webb Uzay Teleskobu ile çekilen ilk Earendel fotoğrafını paylaştı. Ayrıca Twitter’da bir dizi tweet paylaşarak aynı yıldızın daha önce çekilmiş görüntüleriyle James Webb versiyonunu da karşılaştırdılar. Bu tweet dizisi aşağıda bulabilirsiniz.

Earendel ismi size tanıdık geliyorsa bunun sebebi ismini JRR Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi kitaplarındaki bir karakterden alıyor olması. İlk olarak mart ayında Hubble Uzay Teleskobu tarafından tespit edilen Earendel, Dünya’dan 12.9 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alıyor.

OnePlus 10T resmen tanıtıldı