Hindistan üretimi iPhone 14’ler yolda

iPhone 14 Pro

Çin’deki üretim sıkıntıları yüzünden alternatif arayışında olan Apple, artık Hindistan’da da iPhone 14 üretiyor.

Bildiğiniz gibi pandemi döneminde en çok etkilenen ülkelerden biri de Çin oldu. Çin, pek çok sektör için üretimin merkezi olduğu için, ülkede yaşanan sıkıntılar tüm dünyayı etkiledi. Bundan en çok etkilenen sektörlerden biri de teknoloji dünyası oldu. Bu dönemde pek çok şirket üretim sıkıntısı yaşadı. Bu şirketlerden biri olan Apple, pandemi döneminde çıkardığı dersler sebebiyle artık farklı bir üretim stratejisi izliyor. Bugüne kadar iPhoneların üretimi için Çin’deki telefon üreticilerine bel bağlayan Amerikalı teknoloji devi, artık üretim tesislerini farklı ülkelere yayıyor.

Hatırlarsanız Apple’ın bundan sonra Hindistan’da daha çok iPhone üreteceği haberini kısa süre önce sizinle paylaşmıştık. 2025’e kadar iPhone üretiminin yüzde 25’ini Hindistan’a kaydırmayı planlayan Apple, bu yönde önemli adımlar atmaya başladı. Amerikalı teknoloji devi, iPhone 14 üretiminin bir kısmını da Hindistan’daki üretim tesislerine emanet etti.

Apple yeni onarım programı

Bildiğiniz gibi Amerikalı teknoloji devi, Hindistan’da iPhone üretmeye 2017 yılında başlamıştı. iPhone SE’nin üretimi Hindistan’da yapılıyordu ama burada üretilen iPhone SE’ler sadece Hindistan’da satılıyordu. Zamanla diğer iPhone modelleri de burada üretilmeye başlandı ama bugüne kadar Hindistan’da hep önceki yılların telefonları üretiliyordu. Ancak iPhone 14 ile birlikte ilk kez, yeni bir iPhone modeli, çıktığı yıl Hindistan’da da üretilecek. Bu da Hindistan’ın Apple üretimindeki rolünün şimdiden büyümeye başladığını gösteriyor.

Inter, Terra Luna’nın yaratıcısı için kırmızı bülten çıkardı