Ana SayfaGenelGoogle ve Apple'dan TikTok'u yasaklamaları istendi

Google ve Apple’dan TikTok’u yasaklamaları istendi

Google ve Apple benzeri görülmemiş bir istekle karşı karşıya. Şirketlerden TikTok’u uygulama mağazalarından kaldırmaları istendi. İşte detaylar.

Bir BuzzFeed News raporuna göre Google ve Apple’dan TikTok’u kaldırmaları isteniyor. Sızdırılan bu ses rapor sonuçlarına dayanarak, TikTok’un ana şirketi ByteDance’in kullanıcı verilerine izin olmadan eriştiği iddia ediliyor. TikTok’un Güven ve Güvenlik departmanının bir üyesinin Eylül 2021’deki bir toplantıda “Çin’de her şeyin görüntülendiğini” söylediği bildirildi. Başka bir toplantıda bir yönetmen, “Usta Yönetici” olarak anılan Pekin merkezli bir mühendisin “her şeye erişimi” olduğunu söyledi.

Google ve Apple'dan TikTok'u yasaklamaları istendi

BuzzFeed News raporunu yayınlamadan sadece saatler önce TikTok, ABD kullanıcı trafiğinin yüzde 100’ünü yeni bir Oracle Bulut Altyapısına taşıdığını duyurdu. Bu, şirketin, ülkedeki kullanıcılardan gelen bilgileri nasıl ele aldığına ilişkin ABD makamlarının endişelerini giderme çabalarının bir parçası. Uygulamayı kullanıcıların kişisel verilerini rızaları olmadan toplamak ve reklamverenlere satmakla suçladı. Yetkililer “TikTok’un, kapsamlı veri toplamasının  kabul edilemez bir ulusal güvenlik riski oluşturduğu açık” ifadelerini kullandı.

Apple ve Google’a, uygulamayı reddederlerse neden mağazalarından kaldırmadıklarını açıklamak için 8 Temmuz’a kadar süre veriyor. TikTok en popüler uygulamalar arasında karşımıza çıkıyor ancak sosyal medya platformları arasında rekabet o kadar artmış durumda ki her an aktif bir şekilde devam eden bir rekabet söz konusu. Hal böyle olunca da kısa video formatı ile popüler olan TikTok’un da rakipleri artıyor.

Facebook, Gruplarda Discord benzeri ses kanallarını test ediyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting