Twitter TikTok ile pazarlığa mı oturdu?

Twitter tiktok

TikTok’u satın almak için masaya oturanların arasına Twitter da katılmış olabilir mi? Twitter, yıllardır yenemediği makus talihini, TikTok’u satın alarak yenebilir ve dünyanın en güçlü sosyal medya servisine dönüşebilir mi?

Trump’ın yönlendirmesiyle TikTok’un peşine düşen ABD internet/teknoloji şirketlerinin arasına Twitter da takılmış görünüyor. Microsoft ve Apple’dan sonra şimdi Twitter TikTok ile pazarlığa oturdu. Şirket içinden sızan bilgiler görüşmelerin başladığını doğruluyor.

Twitter TikTok topuna girdi, rakiplerine çalım atabilecek mi?

Ortada resmi bir açıklama yok ancak TikTok’u satmak zorunda olduğunu kabullenen ByteDance’ın, olabilecek en iyi teklifi almak için tüm alıcılarla görüştüğü anlaşılıyor. Bu sayede bir nevi açık artırma yaratan ByteDance’ın TikTok’un fiyatını yükselttiği de düşünülüyor.

Anack TikTok Twitter için fazlasıyla büyük bir lokma olabilir. Tüm Twitter’ın piyasa değeri 29 milyar dolar iken, TikTok’un sadece ABD’deki operasyonları onlarca milyar dolar değerinde… Yani Twitter’ın kasasına TikTok’u satın alabilecek para bulunmadığı tahmin ediliyor.

Twitter tiktok

Öte yandan Twitter, bir yatırımcı vasıtasıyla TikTok’u satın alıp işletmesini başarıyla yürütebilecek deneyime de sahip. Dolayısıyla dev yatırım fonlarının Twitter ile ortak şekilde teklif verdiği tahmin ediliyor.

TikTok Beyaz Saray yasağına karşı ABD hükumetine dava açıyor

Başkan Trump’ın en sevdiği sosyal ağ servisi olan Twiter’ın TikTok’u satın almasına, Trump’ın da ses çıkarmayacağı düşünülüyor. Twitter’ın dans videolarını satın almasıyla ABD’deki ve dünyadaki en önemli sosyal medya servislerinin başına yükselebileceği de tahmin ediliyor.

Çünkü Twitter artık haber takip etmek isteyen yetişkinlerin yanında, dans videoları için yanıp tutuşan ergenlere de hitap etmeye başlayacak. Ergenlere ürün satmak için sıraya giren şirketlerin reklamları yanında, kullanıcı verileri de Twitter’ın önünde yeni kapılar açacak.