TikTok’u ABD’de 150 milyon kişi kullanıyor

TikTok hackerlara savaş açtı

ABD’de yasaklanması gündemde olan TikTok, ülkede yaşadığı tüm sıkıntılara rağmen ABD’de günlük 150 milyon aktif kullanıcıya ulaştı.

Bildiğiniz gibi son dönemde internet dünyasında TikTok rüzgarları esiyor. Çin merkezli ByteDance şirketinin sahibi olduğu video paylaşım uygulaması, özellikle gençler arasında en popüler uygulama haline gelmiş durumda. Bu da uygulamanın zamanla YouTube ve Instagram’ı bile geride bırakabileceğini gösteriyor. Ancak Çin çıkışlı bir uygulamanın tüm dünyada bu kadar popüler olması tahmin edeceğiniz gibi batı ülkelerinde pek de hoş karşılanmıyor. Bu da şirketin geleceğine dair soru işaretleri yaratıyor.

Bir yandan ABD’den bir yandan Birleşik Krallık’tan üst üste gelen yasak haberleri, yakın gelecekte TikTok’un bu ülkelerde hepten yasaklanabileceğini gösteriyor. Ancak yaşanan tüm bu tartışmalar sırasında büyük ölçüde göz ardı edilen bir unsur var ki o da kullanıcılar. Oysa özellikle ABD’de uygulamayı düzenli olarak kullanan çok büyük bir kitle var.

Milletvekilleri 1,7 trilyon dolarlık bir harcama tasarısını kabul ettikten sonra TikTok, federal hükümet tarafından çıkarılan neredeyse tüm cihazlarda yasaklanacak. İşte tüm detaylar.

Kullanıcıların mahremiyetini ihlal ettiği iddialarına rağmen tüm dünyada kullanıcı sayısını arttırmaya devam eden TikTok, bu hafta ABD’de önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı. Reuters tarafından paylaşılan bilgilere göre uygulamanın ABD’deki günlük aktif kullanıcı sayısı 150 milyonu geçti. Bu da olası bir yasağın ABD’de neredeyse her iki kişiden birini etkileyeceği anlamına geliyor. Çünkü son nüfus sayımına göre ABD’nin nüfusu yaklaşık 331 milyon.

Öte yandan uygulamanın dünya genelinde aktif kullanıcı sayısının 1.5 milyarı aştığı gösteriyor. Bu da batı ülkelerinin neden bu uygulamayı bir tehdit olarak gördüğünü açıklıyor.

ChatGPT’ye rakip olacak Google Bard erişime açıldı