Epic Games Türkiye’deki Oyuncuları Üzdü

Epic Games Store

Epic Games bu hafta Türkiye’deki oyuncuları üzdü. Platformda ücretsiz hale gelen 1300 TL’lik popüler oyun, Türkiye’deki oyunseverlere verilmedi.

Bildiğiniz gibi Epic Games Store, uzunca bir süredir her hafta bir ya da iki oyunu ücretsiz veriyor. Bu oyunlar genellikle daha küçük çaplı, bağımsız ya da düşük fiyatlı oyunlar oluyor. Ama Epic’in zaman zaman dikkat çekici oyunlar verdiği de oluyor. Aslında bu hafta da onlardan biri. Hatta Epic’in bugüne kadar ücretsiz yaptığı en dikkat çekici oyunlardan birinin bu hafta ücretsiz olduğunu söyleyebiliriz. Ama ne yazık ki Türkiye’deki oyunseverler bu oyunu ücretsiz olarak alamıyorlar.

Epic Games Store, bu hafta Dragon Age: Inquisition oyununu ücretsiz yaptı. Normalde 1300 TL’ye satılan bu Dragon Age oyununun ücretsiz olarak alınacağı haberi oyunseverler tarafından heyecanla karşılandı. Ancak Türkiye’de yaşayan oyunseverler Epic Games’e girip bu oyunu almaya çalıştıklarında, “bu oyun şu anda bölgenizde oynanamıyor” mesajıyla karşılaştılar.

Dragon Age Inquisitionda Ejderhalar Savaşacak

Ne yazık ki Türkiye’deki oyunseverler, 1300 TL’lik bu oyunu ücretsiz olarak alma şansını kaçıracaklar. Bunun sebebi ise Epic ve EA Games’in Dragon Age Inquisition oyununu Türkiye’de satışa çıkarmamış olması. Bunun arkasındaki gerekçe ise oyunda LGBTİ+ karakterlerin ve içeriklerin olması. Oysa aynı oyun Steam’de satışta. Yani aslında bu oyunun Türkiye’de satılmasını engelleyen bir uygulama bulunmuyor. Hal böyleyken Epic’in böyle bir otosansüre gitmesi işgüzarlıktan başka bir şey değil. Günün sonunda bunun bedeli ödeyense oyunseverler oluyor.

Çünkü VPN kullansanız bile eğer Epic’te üyelik açarken bölge olarak Türkiye’yi seçtiyseniz aynı uyarıyla karşılaşıyorsunuz. Bu oyunu Türkiye’den temin etmenin tek yolu yeni bir hesap açıp bölge olarak farklı bir ülkeyi seçip, sonra da VPN ile tarayıcıdan Epic’e giderek bu oyunu almak. Ama o zamanda oyunu asıl hesabınızda oynayamıyor olacaksınız.

GTA 6 Çıkış Tarihi Açıklandı