Elektrikli otomobillerin tertemiz olduğu kanıtlandı: Komplo teorisyenleri üzgün

Tesla, 2020'de yarım milyon elektrikli araba yaptı

Elektrikli otomobillerin tertemiz olduğu yapılan bir çalışma ile kanıtlandı. Birçok kişi elektrikli otomobil modellerinin göründüğü kadar temiz olmadığını iddia ediyordu. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen tüm detaylara birlikte bakalım.

Elektrikli araçlar herkes tarafından kabul görmüyor. Özellikle bazıları bu tür yeniliklere karşı olduğunu ifade ediyordu. Karşı olanların en büyük argümanlarından birisi de elektrikli araçların karbon emisyonuna neden olduğu ile ilgiliydi. Aslında buradaki esas nokta elektrikli otomobiller için kullanılan elektrikti.

Bazıları bu elektriğin çok daha kötü şekillerde üretildiği için çevre kirliliğine neden olduğunu düşünüyordu. Mesela kömür üzerinden elde edilen elektrik enerjisi bu tür otomobilleri kirli hale getiriyordu. En azından komplo teorisyenlerinin fikirlerinin bu yönde olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yapılan yeni bir araştırma bunun tam tersini gösterdi.

Elektrikli otomobillerin tertemiz olduğu ortaya çıktı

Yapılan araştırmalar sonucunda elektrikli araç modellerinin standart içten yanmalı motor kullanan otomobillere göre çok daha temiz olduğu ortaya çıktı. Bu araştırma için birçok bilim insanı çalıştı ve sonuç olarak temiz denebilecek otomobil modellerinin elektrikli olduğu görüldü.

Elektrikli otomobillerin tertemiz

Yapılan araştırmalara bakıldığında elektrikli otomobiller diğer içten yanmalı araçlara göre yüzde 60 civarında daha çevirici. Avrupa Birliği ülkelerinde elektrikli araçlar içten yanmalı araçlar ile kıyaslandığında yüzde 66 oranında daha temiz. ABD ise bu konuda Avrupa birliği ile benzer bir sonuca sahip.

Elektrikli araçlara geçişte Mercedes-Benz farkı: Hedef 2025

Çin elektrikli araçlarda yüzde 45 oranında daha temiz bir çevre sağlıyor. Hindistan’da bile oran yüzde 34 seviyelerinde. Elektrikli araçların önümüzdeki yıllarda kesin olarak dominant model olacağını söyleyebiliriz. Peki sizce elektrikli otomobiller gerçekten de bu kadar temiz mi? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir