Elektrikli otomobiller neden tutulmadı?


Günümüzde elektrikli otomobiller üzerine sürekli bir söyleşi mevcut. Peki bu otomobiller neden bir türlü tutulmadı? Bu konuyu masaya yatırıyoruz.

Daha önce yayınladığımız bir yazıda, elektrikli otomobillerin geçmişinden bahsetmiştik. Sanılanın aksine elektrikli otomobiller, benzin ve mazot ile çalışan motorların da öncesinde mevcuttu. Fakat motor gücünün verimsiz olması ve akü kapasitelerinin yeterli düzeye ulaştırılamaması bu otomobillerin önünü kesmişti.

Günümüze geldiğimizde yine elektrikli otomobiller üzerine yoğun bir söyleşi döndüğünü görüyoruz. Kimi ülke bir kaç sene içerisinde yakıtla çalışan otomobillerin satışını yasaklayacağını iddia ederken, kimi ülkeler ise bazı bölgelerde yalnızca elektrikli araçların kullanılabileceğini belirtiyor.

Kısacası, geniş bir çevreden elektrik ile çalışan otomobillere teşvik için yoğun bir mesai harcanıyor. Hatta Türkiye’de de yerli otomobilin gücünü elektrik enerjisinden alacağı belirtiliyordu. Peki bunca teşvike rağmen elektrikli otomobiller neden çok satmıyor?


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git