Dolarda yaşanan düşüşe ekonomistler bakın ne söyledi

IMF Bitcoin açıklaması

Dolarda yaşanan düşüşe herkes şaşırdı. Açıkçası kimse böylesine sert bir düşüş yaşanmasını beklemiyordu. Hadi gelin konuyla ilgili ekonomistler neler söylüyor bir de buna bakalım.

Tarihi bir şekilde dolarda yaşanan düşüşe sosyal medya tepkisiz kalamadı. Birçok ekonomist Twitter başta olmak üzere sosyal mecralar üzerinden açıklamalar yaptı. Bu açıklamalara baktığımızda kimsenin böyle bir düşüşü beklemediği çok açık. Aslına bakacak olursak Türkiye’de çok yeni bir model deneniyor.

Ekonomistler tarafından yapılan açıklamalara ilk olarak Özgür Demirtaş ile başlayalım. Kendisi yaptığı açıklamalarda bu düşüşün nedenini gündemine taşıdı. TL ile mevduat hesabı yatırımı yapacak olanların kamu kaynakları ile zarardan korunacağını ifade etti.

Dolarda yaşanan düşüşe yeni sistem kaynak gösterildi

Dolarda ortaya çıkan bu düşüşü kısaca açıklamak gerekirse yeni bir modelin gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Diyelim ki elinizde yüklü miktarda TL var. Bunu mevduat olarak bankaya yatırırsanız dolar karşısında erime ihtimali var. İşte tam da bu noktada yeni ekonomik sistem devreye giriyor.

Dolarda yaşanan düşüşe

Dolar karşısında TL mevduat hesabınızın erimemesi için tüm zararınız devlet tarafından karşılanıyor. Fakat işin kötü tarafı ise kamu borçlarının artacak olması. Ayrıca Türkiye’nin böyle bir mevduat ödemesi yapma gücü olmayabilir. Ünlü ekonomistler arasında yer alan Emin Çapa ise bu noktaya değindi.

Dünyanın en mutsuz ülkeleri açıklandı: Tahmin edin ilk üçte kim var

Dolarda yaşanan düşüşe şimdilik kimse pek akıl sır erdiremiyor. Önümüzdeki günlerde tablo biraz daha netleşecek. Peki siz yaşanan tüm bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir