Ana SayfaGenelDARPA, Dünya'nın etrafına bir uydu ağı kurmak istiyor

DARPA, Dünya’nın etrafına bir uydu ağı kurmak istiyor

Amerikan savunma bakanlığı bünyesinde yer alan DARPA, Dünya’nın etrafına bir uydu ağı kurmak istiyor.

Alçak Dünya yörüngesine uydu göndermek için kullanılan uydular yeniden kullanılabilir hale geldiği günden beri Dünya yörüngesi iyiden iyiye kalabalıklaşmaya başladı. Bir yandan çok sayıda ülke kendi uydularını uzaya fırlatırken, bir yandan da SpaceX dünyanın çevresinde Starlink uydularıyla bir ağ kuruyor. Öte yandan Amazon ve OneWeb gibi şirketlerin de alçak Dünya yörüngesinde uyduları bulunuyor. Ancak dünyanın etrafına uydu ağı kurmak isteyen bir tek SpaceX değil.

Pentagon bünyesinde yer alan Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (The Defense Advanced Research Projects Agency), yani DARPA da Dünya’nın etrafına bir uydu ağı kurmak istiyor. Ancak DARPA’nın amacı kendi uydularını göndererek bir ağ kurmak değil, halihazırda uzayda olan uydular arasında bir ağ kurarak bunların iletişim kurabileceği bir şebeke oluşturmak.

darpa uydu 2

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bugün yörüngede farklı ülkelere ve farklı şirketlere ait pek çok uydu yer alıyor. Ancak herkes kendi sistemini kullandığı için bu uyduların kendi aralarındaki iletişimi için ortak bir ağ bulunmuyor. İşte DARPA’nın projesi de bu noktada devreye giriyor. Araştırma ajansı, bu uyduların birbirleriyle iletişim kurmasını sağlayacak bir ağ kurmak için çalışmalara başladı.

Ajans, bu amaç doğrultusunda yeni bir ekip bir araya getirdi. Bu ekip, uydular için hazırlanmış bir tür internet olarak tanımlanan bir uydu ağı kurmak için birlikte çalışacak. Bu ağ hem devletlere hem de özel sektöre açık olacak.

Araştırma ajansı daha önce de uydular arasında iletişimi sağlamak için çeşitli çalışmalar yapmış ve bu yılın başında lazer kullanarak 100 kilometre mesafeden 200 gigabit veri transfer etmeyi başarmıştı.

Elon Musk’ın sitesi X.com Twitter’a rakip olabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting