Starlink uydusu ev yapımı aletle hacklendi

Uçaklarda bedava internet

SpaceX’in Dünya’nın etrafını saran uyduları ile kurduğu Starlink internet ağı, ev yapımı, 25 dolarlık basit bir aletle hacklendi.

Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in çılgın projelerinden biri olan Starlink, bugün artık kullanıma sunulmaya başlamış durumda. Çok sayıda uydunun alçak Dünya yörüngesine yerleştirilmesiyle kurulan bir uydu ağı olan Starlink, son dönemde hem Ukrayna’daki Rusya savaşı sırasında kesintisiz iletişim sağlamak için kullanıldı, hem de uçuşlarda kullanıcılara internet hizmeti sağlamak için havayolları tarafından test edilmeye başlandı.

Son aylarda yaşanan bu gelişmeler, SpaceX’in yakında bu yatırımının da karşılığını almaya başlayacağını gösterdi. İşler SpaceX için oldukça iyi gidiyordu ki 25 dolarlık ev yapımı bir alet sahneye çıktı. Bu alet sayesinde SpaceX uydusunun hacklenmesi, SpaceX’in uydu ağının güvenliğine dair soru işaretleri doğurdu.

Starlink projesi iptal edilme

Belçika’nın KU Leuven Üniversitesi’nde görevli bir siber güvenlik uzmanı olan Lennert Wouters, geçtiğimiz günlerde düzenlenen Black Hat Güvenlik Konferansında, SpaceX’in uydularından gelen sinyalleri yakalamak için kullanan çanak sistemlerinin 25 dolarlık ev yapımı bir aletle ne kadar kolay hacklenebildiğini katılımcılara sergiledi.

Wouters’a göre Starlink çanak sistemlerinin bu kadar kolay hacklenebiliyor olmasının sebebi, bu sistemlerde çok sayıda donanımsal güvenlik açığı bulunması. Eğer bu açıklar kapatılmazsa, siber suçlulara SpaceX’in internet sistemine sızarak kendi kodlarını sisteme dahil etmeleri için fırsat verecek bu da ciddi bir güvenlik açığına sebep olacak.

Bu açığın evde yaptığı, 25 dolara mal olan bir aletle nasıl kullanılabileceğini anlatan Wouters, daha sonar bu ileti GitHub’da paylaştı. Ancak bu noktada alet işe yaramıyor tabii. Çünkü Wouters, bu açık hakkında kamuoyu önünde konuşmadan önce SpaceX ile irtibata geçerek onları bu açıktan haberdar etti. Buna karşılık SpaceX de Wouters’a açığı bulduğu için ödül parası verdi.

Elon Musk’ın sitesi X.com Twitter’a rakip olabilir