Apple Car hayal mi oldu? Cupertino’dan ses seda yok

Apple Car

Apple’ın üreteceği söylenen elektrikli – otonom otomobile ilişkin iddialar jilet gibi kesildi. Peki Cupertino merkezli şirket bu projeyi rafa mı kaldırdı? Yoksa derinden ve sessiz bir şekilde AppleCar geliştirilmeye devam mı ediyor? İşte detaylar.

Apple Car hayal mi oldu? Cupertino’dan ses seda yok? Malum teknoloji dünyasını az çok yakından takip edenlerin bildiği üzere Apple bir süredir kendi elektrikli otomobili üzerinde çalışıyordu. Hatta bir dönem Apple’ın otomobil için Güney Koreli şirket Kia ile işbirliğine gideceği dedikoduları yayılmıştı. Bu dedikodular Kia hisselerinin önemli oranda yükselmesini sağladı. Sonradan bu dedikoduların gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

apple car 2

Kia iddialarının reddedilmesinin ardından Apple’ın geliştireceği elektrikli otomobile ilişkin dedikodular da kesildi. Hatta bu süreçte Xiaomi’nin elektrikli otomobil üreteceği ve bu otomobil için 1 milyar dolar yatırım yapacağı haberleriyle karşılaşmıştık.

Apple Car rendering 001

Apple Car hayal mi oldu? Cupertino’dan ses seda yok

Çinli üreticilerin elektrikli otomobiller tarafında yaptığı atağa rağmen Apple cephesinden herhangi bir ses çıkmadı. Bu da ister istemez Apple’ın otomobil projesini rafa kaldırdığı şeklinde yorumlandı.

Aslında Apple hiçbir zaman elektrikli otomobil üreteceğine dair resmi bir açıklama yapmamıştı. Yani bu proje iptal oldu demek çok da doğru olmaz. Fakat şunu kesin ve net olarak söyleyebiliriz. Apple yeni bir otomobil üretecekse bunun 2025’ten önce olması çok da olası görünmüyor.

Apple car wheel icon feature purple

Çünkü otomobil üretmek için önemli bir altyapı yatırımı gerekiyor. Bu da paranız olsa bile uzun bir zaman dilimi demek. Elbette yine de bekleyip göreceğiz. Belki Apple bu konuda hepimizi şaşırtır.

Netflix, bir Stranger Things VR oyununun geleceğini doğruladı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir