Foxconn bu kez de gözünü Tesla’ya dikti

Tesla, beş yıl sonra Yarı kamyon rezervasyonları almaya başladı

Özellikle Apple ürünlerini üretmesiyle tanınan Foxconn, bu kez gözünü elektrikli otomobil pazarına dikti. Şirket Tesla otomobillerin üreticisi olmak istiyor.

Apple’ın iPhoneların üretimi konusunda bir numaralı olan Çin merkezli teknoloji şirketi Foxconn, bugün teknoloji dünyasındaki en önemli üreticilerden biri haline gelmiş. iPhone üretiminin önemli bir bölümünden sorumlu olan şirket, diğer şirketler için de önemli bir üretici olarak sektörde varlık gösteriyor.

Foxconn’un üretim tesisleri şimdilik daha çok akıllı telefon ve tablet PC parçalarına odaklanıyor olsa da şirket bu durumun çok yakında değişeceğini umuyor. Görünüşe bakılırsa şirketin gözü epey yükseklerde.

Foxconn

Yavaş yavaş taşımacılık alanına da giriş yapan Çin merkezli şirket, yeni elektrikli otomobil prototipini kısa süre önce tanıttı. Ancak şirketin piyasaya bir otomobil sürme gibi bir niyeti yok. Şirket bunun yerine diğer elektrikli otomobil üreticilerin bir numaralı üreticisi olmayı hedefliyor. Şirketin hedeflerinin başında ise Tesla geliyor. Bu hafta bir etkinlikte konuşan CEO Liu Young-way, yakın gelecekte Tesla otomobillerinin de üreticilerinden biri haline gelmek istediklerini söyledi.

Tesla’nın böyle bir ortaklığa sıcak bakıp bakmayacağı bilinmiyor. Ancak Tesla şirketin bu isteğine karşılık vermese bile Foxconn’un bu alana yaptığı yatırım önümüzdeki yıllarda elektrikli otomobil alanında da önemli bir oyuncu olmasını sağlayacaktır. Bildiğiniz gibi şirketin oldukça iyi ilişkilere sahip olduğu Apple da kendi elektrikli otomobili üzerinde çalışıyor. Ayrıca elektrikli otomobil pazarında Tesla’ya rakip olan şirketlerin de sayısı hızla artıyor. Yani Tesla, şirketin işbirliği teklifini geri çevirse bile Çin merkezli şirket kendisine farklı ortaklar bulmakta zorluk çekmeyecektir.

Netflix yeniden yükselişe geçti