AirPods Pro’ya USB-C bağlantısı ekledi

Apple AirPods Pro Lifestyle 102819 big.jpg.large

Uzun zamandır Avrupa Birliği ve farklı ülkelerde Apple, Google, Samsung ve birçok teknoloji devinin cihazlarında ortak bir bağlantı portu kullanılması gerektiği gündemdeydi. 2024’ten itibaren de Apple, AB’deki ürünlerinde USB-C portu kullanmak zorunda. Fakat daha öncesinde bir kişi AirPods Pro’ya USB-C bağlantı noktası eklemeyi başardı. Bu ilginç çalışma kısa süre içinde sosyal medyada ilgi çekti.

Ken Pilonel ismini daha önce duydunuz mu? Eğer duymadıysanız, kendisinin elektronik mühendisi olduğunu belirtelim. Pilonel, 2021’de bir iPhone X’in Lighting portunu çıkarmış, yerine USB-C bağlantı noktası yerleştirmişti. Bu yaptığıyla çok konuşulmuştu. Bu sefer de aynı işlemi AirPods Pro’nun şarj kutusunda yaptı.

Airpods

Ken Pilonel, bu yeni projesi için yepyeni bir devre kartı geliştirdi. Bununla birlikte 3 boyutlu yazıcıdan yararlandı ve sonunda istediğini elde etti. USB-C portuna sahip kulaklığı ortaya çıkardı. Gerekli şemaları GitHub’da paylaştı. Gerekli ekipmana sahip kişiler, bu şemaları kullanarak kendi kulaklıklarına USB-C ekleyebilir.

airpods

Pilonel, geliştirdiği yeni PCB kartını 38 dolara, portunu USB-C ile değiştirdiği AirPods Pro’yu da 326 dolara satmayı planlıyor.

Google, Face ID ile verilerinizi koruyacak