Apple’ın AirPods planları açığa çıktı

apple

iPhone 15’in tanıtımına az süre kaldı. Eylül’de duyurulması beklenen yeni iPhone ailesiyle birlikte AirPods Pro’nun yeni şarj kutusu da piyasaya sürülecek. Fakat Apple’ın gelecek nesil kulaklıklarla ilgili daha başka planları var.

Apple‘la yakınlığıyla bilinen gazeteci Mark Gurman, bu hafta paylaştığı Power On bülteninde yine ilginç detaylara değindi. Gurman’a göre Apple, AirPods Pro’nun USB-C bağlantısı bulunan yeni şarj kutusunu piyasaya sürmeye hazırlanıyor. iPhone 15’in tanıtımıyla birlikte USB-C’li AirPods Pro şarj kutusu da satışa çıkacak.

Mark Gurman’ın aktardığı detaylar sadece şarj kutusuyla ilgili değil, ünlü gazeteci Apple’ın AirPods Pro için işitme testi geliştirdiğini de söyledi. Teknoloji devinin böylelikle işitme sorunlarını tespit etmeyi planladığını belirtti. Bu testte AirPods, farklı tonlar ve sesler çıkararak kişilerin ne kadar iyi duyabildiğini belirleyecek. Şirket bir yandan da AirPods’u işitme cihazı olarak kullanmayı amaçlıyor. Bu yüzden Canlı Dinleme gibi mevcut özellikleri geliştiriyor. Şu an için yasal onay yok, ancak FDA geçtiğimiz sene işitme cihazı satın alma şartlarını hafifletti. Apple, FDA’nın yaptığı değişikliklerden yararlanmak istiyor. Cupertino merkezli şirket, işitme cihazı üreticilerinden bazı mühendisleri de işe aldı.

apple

Tüm bunlara ek olarak Mark Gurman, Apple’ın gelecek nesil AirPods’lar için ek sağlık sensörleri geliştirdiğini de tekrarladı. Söz konusu sensörlerden biri AirPods’un kulak kanalından vücut ısısını ölçmesini sağlayacak.

Bu sene çıkacak olan yeni iPhone serisinde Dynamic Island’ın standart olması bekleniyor. Diğer yandan yeni iPhone’larda ekran çerçevesi biraz daha incelirken, kasa da biraz daha kavisli olacak. 2023 model tüm iPhone’larda bağlantı noktası olarak USB-C yer alacak.

iPhone 15 ailesinde 28 nm sürecine dayalı olarak üretilen OLED ekran sürücü çipi kullanılacak. Şu anda mevcut iPhone’larda kullanılan bu çip 40 nm üretim sürecine dayanıyor. Peki 28 nm ve 40 nm arasındaki fark nedir? 28 nm daha fazla güç verimi sağlayacak. Bu da iPhone 15 serisine daha uzun kullanım süresi olarak yansıyacak.

Final Fantasy 16, PS5’in ısınmasına ve kapanmasına neden oluyor