Activision Blizzard’ın satılmasına Google da itiraz ediyor

Activision Blizzard, personel şikayetiyle karşı karşıya

Microsoft’un 68.7 milyarlık Activision Blizzard anlaşmasına izin verilmemesi için Sony’den sonra Google ve Nvidia da harekete geçti.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl oyun dünyasında dengeleri değiştirebilecek büyüklükte bir anlaşma imzalandı. 68.7 milyar dolarlık bu anlaşma ile Microsoft, oyun dünyasının en büyük stüdyolarından Activision Blizzard’ın yeni sahibi olmak için şirketle anlaştı. İki şirket anlaştığı için bu anlaşmanın tamamlanması bekleniyordu. Ancak öyle olmadı. Bu anlaşma oyun dünyasında dengeleri değiştirme potansiyeline sahip olduğu devreye FTC, yani Amerikan Ticaret Kurulu girdi. Geçtiğimiz yıl boyunca bu anlaşmayı inceleyen ve bu anlaşmadan etkilenecek taraflarla görülen FTC, nihayet kasım ayında kararını verdi ve adil rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle bu anlaşmaya izin vermeme kararı aldı.

Microsoft, Activision Blizzard hakkında açıklama yaptı

Şimdi Microsoft ve Activision Blizzard, FTC’nin bu kararını bozmak için mahkemede bu anlaşmayı savunuyor. Bu noktada şirketin önündeki en önemli engel Sony gibi görünüyordu. Çünkü ilk günden beri bu anlaşmaya itiraz eden şirket Sony’di. Oyun konsolları alanında Microsoft ile sıkı bir rekabet içinde olan Sony, Call of Duty gibi Activision’ın elinde olan pek çok serinini rakibine geçmemesi için elinden geleni yapıyordu.

Bu anlaşmayı mahkemeden geçirmek için daha Sony’yi ikna edemeyen Microsoft, şimdi bir de Google ve Nvidia ile uzlaşmak zorunda çünkü. Çünkü yeni dava için FTC ile görüşen Google ve Nvidia da Microsoft’un bu dev anlaşmayı tamamlamasına itiraz etti. Her iki şirketin de FTC’ye bu anlaşmanın tamamlanması halinde Microsoft’un mobil oyun, bulut oyun ve abonelik servisleri konusunda haksız bir üstünlüğe sahip olacağını söylediği belirtiliyor.

Sony’den sonra Google ve Nvidia’nın da bu anlaşmaya karşı tavır alması, Microsoft’un Activision Blizzard anlaşmasını tamamlamasını daha da zora sokacak gibi duruyor.

İnsanlar artık Apple’da çalışmak istemiyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir