Microsoft’un Activision anlaşmasının tamamlanması artık an meselesi

Activision Blizzard CEO'sundan açıklama

Microsoft’un uzun süredir tamamlamaya çalıştığı Activision Blizzard anlaşması, ABD ve Avrupa Birliği’nden sonra Birleşik Krallık’tan da izin aldı

Bildiğiniz gibi Microsoft, oyun dünyasında dengeleri değiştirme potansiyeline sahip olan Activision Blizzard anlaşmasını uzunca bir süredir tamamlamaya çalışıyor. Amerikalı teknoloji devi, Activision Blizzard yönetimiyle aylar önce anlaşmış olsa da bu anlaşma bir türlü tamamlanamadı. Çünkü devreye FTC, yani Amerikan Ticaret Kurulu girdi. Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasının haksız rekabete sebep olabileceğini öne süren FTC, bu anlaşmayı onaylamadı. Microsoft bu kararı temyize taşıyınca iki taraf mahkemede karşı karşıya geldi. Yıl boyu gündemden düşmeyen bu dava temmuz ayında sonuçlandı ve bu savaşta kazanan Microsoft oldu.

FTC’ye karşı kazanmasıyla birlikte Microsoft’un Activision Blizzard anlaşmasını tamamlamak için önü açılmış olsa da şirketin hala alması gereken bir onay daha vardı. Çünkü ABD’deki FTC gibi Birleşik Krallık’ın denetim kurumu CMA da bu anlaşmayı onaylamamıştı. Bu yüzden temmuz ayında Amerika’da alınan karardan beri gözler Birleşik Krallık’a çevrilmişti.

Activision Blizzard, Microsoft'a hisse satıyor!

CMA beklenen kararı nihayet dün açıkladı. Amerika ve Avrupa Birliği’nden sonra Birleşik Krallık’ta da Microsoft’un beklediği karar çıktı. CMA’nın da bu anlaşmaya onay vermesiyle birlikte Microsoft’un uzun süredir uğraştığı anlaşmayı tamamlamasının önü tamamen açılmış oldu.

Microsoft uzun uğraşlar sonucu CMA’dan istediği onayı almış olsa da bu uğurda önemli bir konuda taviz vermek zorunda kaldı. CMA’nın bu anlaşmaya başlıca itirazı, bulut oyun servisleri konusunda Microsoft’a haksız bir avantaj sağlayacağıydı. Bu yüzden Microsoft, Activision Blizzard oyunlarının bulut oyun tarafındaki haklarını Ubisoft’a devretmek zorunda kaldı. Bu oyunların bulut oyun hakları önümüzdeki 15 yıl boyunca Ubisoft+’ta olacak. Bu oyunların haklarının başka bulut oyun servislere devredilmesinden de Ubisoft sorumlu olacak.

PlayStation 5 sahiplerine ücretsiz oyun müjdesi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir