Zorunlu aşı yakında geliyor: Avrupa Birliği bastırıyor

Koronavirüsten korunmak

Zorunlu aşı yakında herkes için bir zorunluluk haline gelebilir. Özellikle son dönemlerde baskının biraz daha arttığı görülüyor. Hadi gelin konuyla alakalı merak edilen bütün ayrıntılara birlikte bakalım.

Dünya Sağlık Örgütü geçtiğimiz hafta zorunlu aşı yakında gelmeli açıklamaları yaptı. Bu açıklamada ülkelerin zorunlu bir şekilde aşı uygulamasına geçmeleri gerektiğini söyledi. Şimdi ise Avrupa Birliği Komisyonu konu ile ilgili benzer çağrılarda bulundu. Avrupa’da güçlü bir şekilde tırmanışa geçen vaka sayıları ve yoğun bakım ünitelerinin doluluğu buna sevk ediyor.

Güney Afrika’da tespit edilen Omicron varyantı yetkilileri harekete geçirdi. Pfizer ve BioNTech aşı ile ilgili çalışmalarının olduğunu söyledi. Avrupa Birliği yetkilileri ise zorunlu aşı konusunda biraz daha bastırılması gerektiğini savunuyor. Özellikle son dönemlerde bu taleplerin arttığını görüyoruz.

Zorunlu aşı yakında uygulanır hale gelebilir

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen tarafından yapılan açıklamalara bakılırsa kısa bir süre içerisinde aşı zorunlu hale gelebilir. Virüs ve varyantları artış gösterirken aynı zamanda aşılarda da yeni türler ortaya çıkıyor. Ona göre daha fazla kişinin aşı olması gerekiyor.

Zorunlu aşı yakında

Avrupa Birliği uzun bir süredir zorunlu aşı tartışmaları yürütüyordu. Bu tartışmalarda herkes aşıyı nasıl zorunu yapabileceklerini düşündü. Sonuç olarak büyük bir çoğunluğun aşılanabilir bir konumda olduğu görüldü. Ancak Avrupa Birliği vatandaşları buna ne kadar sıcak davranır tam olarak bilinmiyor. Zorunlu aşı yakında herkese uygulanabilir.

Yeni koronavirüs varyantı aşı tartışmalarını alevlendirdi: Sürekli aşı gerekebilir

Alınacak olan aşı zorunluluğu kararları Türkiye’yi de etkileyecek. Ülkemizde aşının zorunlu olması gerektiği fikrinde olan birçok kişi var. Peki siz aşının zorunlu olması ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Yorumlar bölümünden fikirlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir