Ana sayfa Genel Avrupa Birliği yeni otomobillerde 30 yeni, gelişmiş güvenlik sistemini zorunlu hale getirecek!

Avrupa Birliği yeni otomobillerde 30 yeni, gelişmiş güvenlik sistemini zorunlu hale getirecek!

Avrupa Birliği geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, 2022’den itibaren Avrupa’da üretilecek olan tüm yeni otomobillerde 30 yeni gelişmiş güvenlik özelliğinin zorunlu hale getirileceğini duyurdu.

Duyuru 20 Mart’ta Volvo’nun sarhoş olan ve yorgun düşen sürücülerin güvenliği için yeni otomobillerinde kamera ve sensörler kullanacağını açıklamasından sonra geldi. Avrupa Birliği, 2022 itibariyle Avrupa’daki tüm otomobil üreticilerine yeni otomobillerinde; sarhoş, yabancı madde etkisi altında olan, uykulu ve dikkati dağınık sürücüleri tespit ederek onlara hız sınırlayıcı gibi önlemler koyan sistemler de dahil olmak üzere neredeyse 30 yeni gelişmiş güvenlik sistemine uyma zorunluluğu getirilmesini teklif etti. Otomotiv parça tedarikçileri ve güvenlik konseyi tarafından memnuniyetle karşılanan bu teklif otomobil üreticileri lobisinde ise tepkiyle karşılandı.

Avrupa Komisyonu (EC), bu güvenlik hareketinin kazaları azaltacağına ve 2038 yılına kadar tahmini olarak Avrupa’da 25.000’den fazla insanın hayatını kurtarmaya yardımcı olacağını açıkladı. 2022’ye kadar zorunlu hale getirilecek olan bu gelişmiş güvenlik sistemlerinin yeni otomobillerin üzerinde yok denecek kadar az bir fiyat artışına sahip olacağını belirten EC, böylece otonom otomobillere giden yolun daha hızlı açılacağını söyledi.

Avrupa Otomotiv Tedarikçileri Birliği (CLEPA), AB tarafından belirlenen 2022 tarihinin bu iş için yeterli olduğunu ve zorunlu hale getirilen otuza yakın gelişmiş güvenlik teknolojisinin yeni modellere zamanında entegre edilebileceğini söyledi.

Avrupa Ulaştırma Güvenliği Konseyi (ETSC) Başkanı Antonio Avenosa ise yeni güvenlik şartları kara yolları güvenliği için “büyük bir adım” olarak değerlendirdi.

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Avrupa Birliği’ne tepkili!

ACEA, Salı günü yaptığı açıklamada, yeni güvenlik düzenlemelerini “zorlu” olarak nitelendirdi ve bu ağır yükün sadece otomobil üreticilerine yüklenmemesi gerektiğini belirtti. ACEA açıklamasının devamında “Bu yeni güvenlik teknolojileri tek başına yeterli olmayacak. Maksimum güvenlik etkisi için, politikacıların artık kara yolu güvenliğinde daha kapsamlı bir yaklaşım sergilemesi gerekiyor. Yeni güvenlik teknolojilerinin daha iyi yol altyapısı ve güvenli sürücü davranışları ile desteklenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

AB’nin yeni düzenlemede otomobil üreticilerine dayatılan bir dizi pasif güvenlik sistemini de eleştiren ACEA, “Bizden istenilen yeni pasif güvenlik sistemleri, artan maliyetlerle ters orantılı bir iyileştirme sağlayacak. AB’nin yeni düzenlemelerde yalnızca aktif güvenlik sistemlerini odaklanması gerekiyor” dedi.

ACEA tarafından eleştirilen yeni genel güvenlik yönetmeliği şimdi Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanmayı bekliyor. Normalde bu süreç hızlı işliyor özellikle de bu tür konularda; ancak bu yönetmeliğin onayı, Mayıs ayındaki parlamento seçimlerinden sonrasına bırakılacak gibi görünüyor.

2022’den sonra AB’de üretilen yeni otomobillerde standart olacak yeni güvenlik özelliklerinden bazıları

  • GPS bağlantılı hız sınırı veri tabanını kullanarak sürücülerin hız sınırını aşmasını otomatik olarak önleyen akıllı hız yardım (ISA) teknolojisi.
  • Gelişmiş otonom acil frenleme sistemi.
  • Uyku-yorgunluk-dikkat dağınıklığı algılama ve önleme sistemi.
  • Kaza görüntü ve veri kaydedici sistem (kara kutu).
  • Şerit takip asistanı.
  • Lastik basıncı izleme sistemi.
  • Yaya-bisikletli-hayvan tespit ve uyarı sistemi.
  • Trafik işaretlerini tanıma sistemi.

Volvo sarhoş sürücülere anında müdahale edecek!

Avrupa Birliği

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler