Ana Sayfa Dosya Konusu Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?

Yerli otomobilin fiyatı ne kadar olacak?

Şu aralar en çok merak edilen konulardan birisi de yerli otomobilin fiyatı. İşte konunun uzmanlarının TOGG’un SUV modeli hakkındaki fiyat tahminleri.

Bilindiği üzere TOGG tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili geçtiğimiz yılın sonlarında gerçekleşen görkemli bir törenle tanıtılmıştı. Önümüzdeki süreçte trafikteki yerini alacak olan yerli otomobil, ülkemizdeki tanıtımı sonrasında yurt dışındaki otomobil fuarlarında da boy gösterdi.

Tamamen elektrikli olan yerli otomobil, kullanıcılara sunduğu opsiyonlarla da göz doldurmuştu. Günümüzde pek çok lüks otomobilde bile bulunmayan özelliklere sahip olan TOGG’un SUV modeli Türk halkı tarafından da çok beğenildi.

Sıfır otomobil fiyatları uçtu

Yerli otomobilin tanıtılmasıyla birlikte fiyatı hakkında da pek çok spekülasyon gündeme geldi. Hemen baştan belirtelim. Henüz TOGG ya da hükümet yerli otomobilin fiyatı ile ilgili bir açıklamada bulunmadı. Fakat sunduğu özellikler çerçevesinde bazı fiyat tahminleri ortaya çıkmış durumda.

Fiyatı 200.000 TL civarında bekleyenler mevcut

Otomobilin tanıtımı sonrasında sosyal medyada TOGG’un SUV modelinin 200.000 TL civarında fiyatlardan satılacağına dair pek çok ileti paylaşıldı. Aslında bu durumun temel nedeni, otomobilin tanıtımında herkesin ulaşabileceği bir fiyat algısının ortaya atılmasıydı.

Fakat konunun uzmanları yerli otomobil fiyat hakkında halk ile aynı görüşte değil. Uzun yıllardır YouTube üzerinde yayın yapan ve otomobiller konusunda hayli deneyimli bir isim olan Doğan Kabak geçtiğimiz günlerde bu konu ile ilgili bir video çekti.

Bu videoda otomobilin sahip olduğu özellikler masaya yatırıldı. Sonuç olarak yerli otomobilin etiketinin 500.000 TL civarında bir meblağ olabileceği ortaya çıktı.

Evet yanlış okumadınız. 500.000 TL. Peki bu rakam ne kadar gerçekçi. Şimdi bu konuyu masaya yatıralım.

Yerli otomobil 500.000 TL mi olacak?

Açık konuşmak gerekirse, yerli otomobilin 200.000 TL bandında satılması biraz hayal gibi duruyor. Zira ülkemizde en ucuz elektrikli otomobil modellerinden biri olan Renault Zoe bile 234.000 TL civarında bir etikete sahip. Üstelik Zoe, TOGG’un tanıttığı otomobil yanında Şahin, Doğan’dan farksız bir durumda. Peki bu kalibredeki bir araba 234.000 TL’den satılırken, TOGG’un üstün teknolojik özelliklerle donattığı SUV segmentinde bir aracın 200.000 TL’den satılması mümkün mü? Elbette değil.

Dolayısıyla tahmin edilen 500.000 TL’lik fiyat etiketi pek de imkansız değil. Belki 500.000 olmaz da 400.000 olur. Fakat 200.000 TL civarında bir fiyat bekleyenler büyük bir hüsrana uğrayacaklardır. Belki ÖTV ve kredi teşvikiyle yerli oto rakiplerine oranla çok daha cazip bir hale getirilebilir. Fakat yine de bu modelin herkesin alabileceği bir model olması pek de akla mantığa uygun gelmiyor.

Bugün en ucuz benzinli otomobillerden biri olan Fiat Egea’nın full versiyonu için bile 160.000170.000 TL para isteniyor. O yüzden fiyatlama konusunda biraz daha gerçekçi olmamız gerekiyor.

Eğer konunun uzmanlarının ifade ettiği üzere yerli otomobil günümüz şartlarında 500.000 TL etikete sahip olursa bu pek de hoş olmaz. Çünkü bu para herkesin verip de araç satın alabileceği bir meblağ değil.

Fakat az önce de ifade ettiğimiz üzere, vergi muhafiyeti ve uygun faizli kredi seçenekleri ile yerli otomobil kendisine geniş çapta müşteri bulabilir.

Tabi ki şunu da dip not olarak belirtmemiz gerekiyor. Bu fiyat değerleri parçaların günümüz fiyatları üzerinden verilen değerler. Otomobilin üretime geçeceği zaman dilimine kadar parçaların fiyatı ucuzlayabilir ya da pahalanabilir. Dolayısıyla fiyat etiketi de tamamen değişebilir. O yüzden yerli otomobilin fiyatı için 2022 yılını beklemek en uygun seçenek olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting