Yerli otomobil hakkındaki tüm gerçekler – Bölüm 4

yerli otomobil 4

#İŞBİRLİĞİ

Yerli otomobil ile ilgili yazı dizimizin son bölümüne geldi. Bu bölümde otomobilin maliyeti ve fiyatı üzerine bazı tahminlerde bulunacağız. İşte tüm detaylar.

27 Aralık’ta tanıtılan ve Türkiye’de büyük ses getiren yerli otomobil ile ilgili yazı dizimizin son bölümüyle karşınızdayız. Daha önceki bölümlerde yerli otomobile dair ortaya atılan yalan yanlış bilgilerden bahsetmiştik. Ayrıca TOGG’un kuruluşuna dair bilgiler vererek tasarımın neden İtalyan bir şirket tarafından yapıldığına dair de söylemlerde bulunmuştuk. Dilerseniz aşağıdan yazı dizisinin önceki bölümlerine de göz atabilirsiniz.

Bölüm 1: Yakın geçmişteki yerli otomobil macerası

Bölüm 2: TOGG’un doğuşu

Bölüm 3: Bu otomobili kim tasarladı?

Bugün ki konumuz ise yerli otomobilin maliyeti ve satış fiyatı. Malum 27 Aralık’ta gerçekleşen etkinlikte otomobilin satış fiyatı ya da maliyeti hakkında net bir bilgi verilmedi.

yerli otomobil 1 1

Fakat otomobil yerli olduğu için sosyal medyada fiyat üzerine pek çok geyik dönmeye başladı. Genel beklenti ise fiyatın günümüz koşullarıyla 150.000 TL seviyesinde olması yönünde. Fakat bunun bir hayalden öte olmadığını peşinen söyleyebiliriz. Neden mi? İşte sebepleri.

Bölüm 4: Yerli otomobilin maliyeti ve fiyatı

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor. Elektrikli otomobiller maliyet açısından normal bir otomobile oranla daha pahalıya geliyor. Çünkü elektrikli otomobillerde kullanılan bataryaların maliyeti hayli yüklü. Şöyle ki 2022 yılında 1 kwh lityum iyon pil hücresinin üretim maliyetinin 130 – 140 dolar civarında olacağı söyleniyor.

Peki bizim üreteceğimiz yerli otomobilde kaç kwh’lık pil kullanılacak? Hemen söyleyelim menzili göz önüne alındığında üzerindeki pilin ortalama 50 kwh olacağını varsayabiliriz. Buradan düz bir hesaplamayla yaklaşık olarak 6500 dolarlık pil maliyetinin olacağını söylemek mümkün.

Bu kuru TL’ye çevirdiğimizde yalnızca pil için yaklaşık olarak 40.000 TL’lik bir maliyet tablosu ile karşılaşıyoruz. Yani yerli otomobilin sadece pili bile 40.000 TL’ye denk gelecek. Peki bu şartlar altında 150.000 TL’lik etiket fiyatı söz konusu olabilir mi? Buyrun siz cevaplayın.

yerli otomobil 5

Yerli otomobili bir kenara bırakıp, ülkemizde satılan B sınıfı, Clio’dan küçük yapısıyla dikkat çeken Renault Zoe modelini göz önüne alalım. Bu aracın şu andaki anahtar teslim fiyatı 234.000 TL civarında. Üstelik donanım olarak da bizim yerli otomobilimizden çok daha sığ.

Sadece bu şekilde olaya baktığımızda bile bizim yerli otomobilimizin etiketinin 250.000 TL’den aşağı olması mucize gibi görünüyor.

Az önce de bahsettiğimiz üzere sadece batarya maliyeti 40.000 TL olan bir aracın diğer giderleri ile birlikte maliyetinin 30.000 doları bulması içten bile değil. Böyle bir durumda sadece maliyeti 180.000 Türk Lirası’na denk düşecektir. Kaldı ki bunun içerisinde Ar-Ge ve diğer giderler de mevcut değil.

yerli otomobil

Daha önceki bölümlerde de bahsettiğimiz üzere 200’ün üzerinde mühendis kadrosuna, piyasa ortalamasının hayli üzerinde maaşlar ödendiğini belirtmiştik. Kaldı ki bu otomobil sayesinde binlerce kişiye istihdam sağlanacak olması da cabası.

Dolayısıyla toparlayacak olursak, yerli otomobil fiyatı için 250.000 ile 300.000 arasında bir fiyat belirlenmesi çok da absürt olmayacaktır. Yani 2022’de fiyatı bugün ki rakamlar ile 250.000 TL civarında açıklanırsa, kimse buna çok demesin. Çünkü değil.


Yorumlar kapatıldı.