Türkiye’yi yerli otomobil heyecanı sardı

yerli otomobil 1

#İŞBİRLİĞİ

2017’de kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun üreteceği ilk yerli otomobil 27 Aralık’ta tanıtılacak. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

Bilindiği üzere hali hazırda ülkemize ait bir otomobil markası bulunmuyor. Genel olarak ülkemizde satılan ya da üretilen otomobiller çeşitli Avrupa ya da Asya ülkelerinden geliyor. Bu gerçekten bizler için eksi bir durum. Hali hazırda Renault, Fiat, Ford, Hyundai, Honda ve Toyota gibi dünyanın önde gelen otomobil üreticileri ülkemizde fabrika kurmuş durumda. Önümüzdeki dönemde Volkswagen de bu üreticilerin arasına katılacak. Fakat bu üreticilerin hiç biri yerli değil.

Geçmişte Türkiye, Devrim arabalarıyla ilk otomobilini üretmeye çok yaklaşmıştı. Fakat seri üretime geçilemeyince bu proje de yarım kaldı.

2017’de kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, uzun süredir üzerinde çalıştığı yerli otomobil ile yarım kalan bu hayali tamamlamak istiyor.

Geçtiğimiz günlerde üzeri brandalarla örtülü olan ilk yerli üretim otomobilin ilk fotoğrafı paylaşılmıştı. Bu bile bizleri hayli heyecanlandırdı.

yerli otomobil

Büyük tanıtım 27 Aralık’ta

Hali hazırda tüm tasarımı, dinamikleri tamamlanmış olan yerli otomobilimiz 27 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla tanıtılacak. Çalışır ve yürür vaziyette olan otomobilin ilk testi de Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilecek.

Otomobilin tanıtımının ardından seri üretim aşaması start alacak. Elbette bu hemen olmayacak. Önceden belirlenmiş olan bölgede hızlı bir şekilde fabrika inşa edilecek. Ardından otomobilin üretim süreci başlayacak.

Eğer büyük bir aksilik yaşanmazsa Türkiye’nin seri üretim ilk yerli otomobili 2022’de satışa sunulacak.

Yerli otomobil fiyatı ne kadar olacak?

Kafalardaki bir diğer soru ise yerli otomobilin fiyatının ne kadar olacağı? Bilindiği üzere TOGG tarafından geliştirilen otomobil tamamen elektrikli ve SUV segmentine hitap eden bir araç.

yerli otomobil 2

Hali hazırda elektrikli otomobillerin fiyatları zaten yüksek. Örneğin Renault’ın tamamen elektrikli olan Zoe isimli modeli bile yaklaşık olarak 235.000 TL’den satılıyor. Üstelik bu araç B segmentinde hayli küçük bir otomobil.

Bizim üreteceğimiz ise SUV segmentine hitap eden, C sınıfı, lüks olarak nitelendirebileceğimiz elektrikli bir otomobil. Dolayısıyla arada hayli fark var.

Sadece bu doğrultuda bile baktığımızda yerli otomobilin fiyatının 250.000 ile 300.000 TL arasında olması, bizler için büyük bir sürpriz olmayacaktır.

Şu aralar bazı mecralarda otomobilin fiyatının 150.000 ile 200.000 arasında olacağına dair bazı söylentiler mevcut. Fakat bu fiyat aralığına tamamen elektrikli sıfır bir SUV almak ancak hayal olacaktır.

Keza günümüzde 1.6 atmosferik benzinli motora sahip otomatik vites SUV modelleri bile 200.000 TL civarında fiyatlardan satılıyor.

Elbette bizim de gönlümüzden geçen, herkesin ulaşabileceği makul bir araç olması. Muhtemelen yerli otomobil satışa çıktığında çeşitli teşvikler de olacaktı. Aynı kısa süre önce ülkemizde üretilen otomobiller için verilen düşük faizli krediler gibi. Yine de bekleyip göreceğiz.

En ucuz SUV modelleri için tıklayın