Ana SayfaGenelYerli otomobilin fiyatı belli oldu: Yok artık dedirtti

Yerli otomobilin fiyatı belli oldu: Yok artık dedirtti

Özellikle Türkiye’deki otomobil tutkunları tarafından merakla beklenen yerli otomobilin fiyatı, sonunda yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Hadi gelin fiyatına ve diğer detaylara birlikte bakalım.

Uzun bir süredir gündemden düşmeyen yerli otomobilin fiyatı hakkından çok fazla spekülasyon ortaya atıldı. Bazları uygun fiyatlı olması konusunda o kadar ileriye gitti ki 60 bin TL gibi rakamlar bile konuşuldu. Ancak kimileri ise bu konuda daha karamsardı. Onlar tarafından ortaya atılan fiyat genellikle 500 bin TL civarındaydı.

Tüm bu aşırı fiyatlar karşısında araç ile ilgili gerçek rakamlar ortaya çıkmaya başladı. TOGG CEO’su tarafından yapılan yapılan açıklamalara bakıldığında, fiyatı ile ilgili bazı ayrıntılar fark edildi.

Yerli araç içten yanmalı SUV modellerle yarışacak

Türkiye’nin yeni aracı her ne kadar elektrikli bir mekanizmaya sahip olsa bile, yine de içten yanmalı otomobiller ile yarışacak. Özellikle Avrupa ve Kuzey ülkelerinde bu tür araçlara daha fazla rağbet olduğu biliniyor. Fakat Tesla gibi bir şirketin ağırlığını kırmak kolay olmayacak.

- Reklam -

Yerli otomobilin fiyatı

TOGG C segmentindeki içten yanmalı SUV araçlar ile rekabet edilebilmesi için iyi bir fiyat politikası belirlemek gerekiyordu. Bu nedenle 180 bin TL ile 330 bin TL arasında değişen bir fiyat belirleneceği söylendi. Biraz daha makası daraltırsak 200 ila 240 bin TL gibi bir satış fiyatının olacağını söyleyebiliriz.

TOGG yerli elektrikli araçlar küresel pazara açılma hedefi nedeniyle fiyatlarda bir miktar daha düşüş sağlayabilir. Tesla gibi firmalara karşı rekabet edecek olan yerli araçlar için şartlar bir hayli zor olacak gibi görünüyor. Peki sizce yerli otomobil ne kadar olmalı?

- Reklam -

62 YORUMLAR

 1. Sakamisiniz bir corola başlangıç paketi 200 bin liradan başlıyor .nasıl olurda 150 bin lira dersiniz .kıytırık b suw pevgeot 245 binden başlıyor.elejtrikli bir suw dan bahsediyorsunuz ki bu araç 350 bin lira olsun peynir ekmek gibi satılır.350 bin lira rekabet için çok iyi fiyat şuan. Devletin vergi bile almaması lazım ki piyasaya tutunsun araç..KDV dışında ÖTV sıfır olmalı firma yatırım maliyetini çıkarana ve piyasada yer edinene kadar vergiden muaf tutsun ülkede elektrikli araç yaygınlaşsin..çöp arabalar 200 bin olmuşken bu araba 400 bine kadar yolu var rekabet için gayette makul olur fiyatı..

   • motorlu araçlarda vergi sistemi motor hacmine göre belirlenir. Elektrikli araçlarda motor gücü belirler. yani vergisi en yüksek %18 olacak. Bunun yanında yerli olmasını da katarsak o 245 bin liralık peugeot’dan çok daha ucuz olmalı.

    • O 245binlik peugeot suvun %120 si vergi.

     Yalamalık yapmadan önce araçların ülkeye giriş fiyatı hakkında da biraz bilginiz olsa keşke.

     100 bin liralık araca 250 bin ödüyorsun vergilerle birlikte.

     İthal edilmeyen, yerli olan, araca 350 bine kadar yolu var demek cahilliğin daniskası.

  • Devletin vergi bile almaması lazım diyorsun. Eğer devlet vergi almazsa corolla 200 bin değil 70 bin tlye düşecek. yurtdışı fiyatı ise şuan 10 bin dolardır muhtemelen. Yurtdışında aracımızın satılmasını istiyorsa fiyatını mecbur düşük tutcak çünkü yurtdışı ötv gibi %220 bir vergiyi türkiyeye ödemez 😀

  • o arabalar ithal edildigi için vergilerie bu fiat oluyor yerinde fiyatlarına bakmak gerek iç piyasa da daha ucuz olması lazım ithal edilmiş gibi iç piyasada satılamaz sonuçta biz üretiyoruz Almanyada ki BMW Mercedes fiyatıyla Türkiyede ki fiyatı aynı mı Almanyada Öğretmen BMW ye biniyor ben bde öğretmenim Renaultu banka keredisi ile zorla aldım İhraç ederken o fiyatlar üzerinden bizde ihraç edelim.

  • 150 bin lira derler cunku parasi var cani istiyor yabanci markaya kalinca kredi ceker alir ama milli markaya gelince bedava bile isterler o ureten devletler arabalarini halkina bedava veriyorlar

   • yaa bişey demiyeyim diyorum ama yorumları gördükçe deli oluyorum
    ulan adamlar bir sene kenara 1000 dolar – euro atsa krallar gibi sıfır arabalar alıyolar sen neyin kafasını yaşıyon yaa sen bi burda her ay 1000 lira kenara para koy 1 yıl boyunca, bakalım sene dolunca ne alabileceksin o parayla
    adamlar 10 – 15 bin birim paraya sıfır araba çekerken biz burda 10 15 bin birim paraya 3 tekerlekli el arabası alamıyoruz
    insan yazarken biraz düşünür yaa ( ben bişey diyorum ama acaba ne diyorum ) diye

  • Sonuna kadar katılıyorum çok doğru, ayrıca araca hakaret edenlerin volvo s40 parçalarının nerede üretilip nereden gelip nerede montaj yapıldığına da bakmalarını öneririm.

  • Kardeşim onların öyle olmasının nedeni 1. O arabanın yapımcısı ülkenin bize ambargo uygulaması 2. Dolar/Euro uçuk bir halde olduğu için yani TL eridiği için o fiyatlar artıyo ve gümrük vergisi + ÖTV zaten 0 arabaya %150 arttırıyor. Yani bir Peugeot 200.000 ise bunun 0’ı 80₺ yani 8.000€ falandır. Biz de şimdi € ‘da az etkiliyecek vergilerinde çoğunun olmaması lazım. Ama saolsun devletimiz kendi arabası bile olsa aynı vergi üzerinden değerlendirme alıyor.

  • 350-400 binmiş hey yavrum hey. sen nasıl para kazanıyorsun da bu kadar rahat konuşabiliyorsun aklım almıyor. Asgari ücrete gelen zamdan haberin var mı ? Bu marka milli bir marka ise önce kendi milletini tatmin edecek, bana avrupa markası fiyatları gibi araba satarsa ne işim olur vatandaş olarak ? Yok yani konuşuyorsunuz düşünüyorsunuz ama tamamen boş. 350-400 binmiş allahım ya.

  • Vergisiz fiyatlarına bakman lâzım.
   ₺150K ~= $20K eder ki piyasaya girmeye çalışan, hiç bilinmedik bir marka için hiç aykırı değil.

  • Bilader Asgari ücretli bu arabayı alamayacaksa ne anlamı kaldı yerli olmasının ? Önce ülkedeki vatandaşlar almalı ve fiyat bandı 200 bini geçmemeli.

 2. Öncelikle
  1) araç SUV olacağı için zaten benzinli veya dizel araçlar +300bin den başlıyo. O yüzden fiyat gayet uygun laga luga yapmayın. Saçma sapan araçlar kaç binden satılıyo.
  2) Yurtdışı fiyatı da Tesladan uygun. O yüzden rahatlıkla pazar payı kapacaktır.

  • Ciddi mi diye merak ettimde inşallah ironidir. Benzinli veya dizel araçlara devlet %200 vergi koymayınca +300binden başlamıyor yalnız hani. Gerçi alışmışız biz Türk milleti olarak eşek olunca semer vuran çok oluyor. Kimse kusura bakmasında ben 200 bin lira vereceksem motoru kendini kanıtlamamış bir arabaya vermem gider 200 bine 2. el alman arabası alırım daha mantıklı. Ya da gider Fiat Egea’ya binerim daha iyi en azından motorunu biliyorum parça piyasasından haberim var. Bu araba bu ülkede üretiliyorsa dışardan devletin 3 katı fiyatla getirttiği arabalara bakmak sadece körlüktür. Nasıl ki alman adam 20 bin birim paraya en baba 2020 arabaya biniyorsa nasıl ki Amerika’da o çok methedilen Teslalar 50-60 bin dolarsa Burda bu arabanın üretiminde 100 bin üzerinde fiyat vermek dışardan gelen arabadan arabanın 2 katı vergi alıyoruz ama biz arabanın parasına da göz diktik onu da almak istiyoruz demektir başka bişey değil. Vergiden muaf hali 200 binse vay bizim halimize ki vay

 3. Seri üretim yapabilen markalar ürün yetiştiremezken daha prototipi gördüğümüz aracın fiyatı nasıl belirlendi. Servis ve yedek parça konusunun daha çözülmesi lazım. Hele bir pehlivan meydana çıksın bu fiyatlar çoook değişir. Ayda 100 adet üretilecekse fiyatı 600 bin olabilir. Ayda 1000 adet üretilecekse 250 bin olabilir. 2. el araç fiyatlarının nasıl ikiye üçe katlandığını gördük. Gerçekçi olmak lazım.

 4. 1. Aldığımız yurt dışı araçları 1 alıyorsak 2 tane arabada devlete alıyoruz ağır ÖTV vergisi sağolsun
  Yerli Araç üretiyorsak o kadar ağır bir ÖTV olmamalı başlangıçta.
  2. Çinli Xiaomi telefon firması örneğini ele alırsak dünya piyasasına girmek için ilk yıllarda kar marjını düşük tutup yaygınlaşmak için fiyat sınırını aşağıda tutulması gerekiyor yoksa Vestel gibi sadece yurtdışı mallarına alternatif olur ve ilk tercih olamaz.
  3. Kendine sormalı TOGG alternatif mi olmak istiyor yoksa İLK TERCİH mi olmak istiyor.

 5. Yerli araba halkın ihtiyaçlarını karşılamalı. Dünya piyasasıyla rekabet edecekse ilk önce Türkiye de en çok satılan araba olmalı sonra dış pazara açılmalı. Doğrusunu söylemek gerekirse, yeni araba üreten bir grubun aracının fiyatı, toyota, peugeot, reno bandında olursa satılmaz! Türkiye de 250 bin lirasını riske edebilecek kaç insan var?
  Başlangıç fiyatı maksimum 120 bin seviyesinde olmalı ki halk bu aracı almak istesin. Bu araba varken üstüne para koyup fiat almasın mesela. Ama bu aracı üretenler halkın milli duygularına güveniyor ise çok yanılıyorlar. Milli duygular önemli ve türkiye bu konuda güçlü ama halk zengin değil.. Bu halka araba yapmak lazım, piyasaya değil.

 6. Bu fiyatlar olsa olsa en düşük pil kapasiteli aracın vergisiz fiyatı 250bin TL olur. %10 ÖTV alırlar onun üzerine %18 KDV eklerler. Yani 324.500TL MTV siz fiyatı olarak başlar 500bin TL ye kadar çıkar.

 7. Diğer Araç Fiyatlarıyla Kıyaslama Yapmışsınız Ancak Zaten Gümrük Vergilerinden Dolayı Şişirilmiş Otomobillerden Bahsediyorsunuz. Yada Devlet Politikalarından Dolayı Abartı Fiyatlandırma Yapılan Otomobillerden. Öncelikle 1 Aracın Maliyet Fiyatını Göz Önünde Bulundurmanız Gerekmektedir.

  Maliyeti 100.000 Türk Lirası Olan Bir Araca 200.000 Türk Lirası Değer Biçerseniz Sadece İktidarın Yanında Yer Almış Süsü Veren ve Sırf Adı İktidara Ulaşsın Diye Uğraşan Kişilerin Alacağı Araç Olur.

  Yerli Üretim Olacak Olan Bu Aracı Önce Kendi Halkımıza Benimsetip Ondan Sonra Kendi Halkımızın Reklamıyla Yurt Dışına Satış Yapmamız Daha Sağlam Bir Zemin Hazırlayacaktır.

  Tabi ki Ben Pazarlamacı Değilim Bu Konuda Profesör Olan Bilim İnsanlarımızda Var Onca Öğrenci Yetiştiren İşini Bilen ve Dünya Ekonomisini Ciddi Anlamda Takip Eden Kişilerde Var. Bunlarla Oturup İstişare Yapılarak Fiyat Belirlenmesinden ve Yerli Tüketiciye Teşvik Anlamında Fiyatın Diğer Otomobillerden Oldukça Düşük Olması Taraftarıyım …

  Teşekkür Ederim …

  Tartışmak İçin Değil Kendi Yorumumu Yapabilmek İçin Yazdığım Bir Yazıydı …

  • Hocam sen ne yaptın bir arabanın yapım maaliyeti 100.000’mi olur. Olsa olsa en fazla 30.000₺ olur. O da taş çatlasa o kadar olur. Almanya’da bmw fabrikasında yetkili akrabası olan birisi olarak söylüyorum bir BMW fabrikada maliyeti 3.000€-5000€ arası değişiyor. Bu da 1/10’u demek hadi biz de daha yeni başlanıyor desek bizde de en fazla 5/1’i olur. Bu arabanın vatandaşa fiyatı en fazla 120.000 ila 150.000 arası olması lazım!

 8. Umarım bu arabalar hazine garantili olmaz.

  En önemliside parçaları oradan buradan alıp ondan sonra fiyatı düşürmek için zararına satıp devletten bu zararın karşılanması beklenmez

 9. Sonuçta yeni bir araç, yeni bir firma dolayısıyla araca para bağlamak risk barındırıyor. Üretimin arkası gelecekmi? Servisi? Yedek parçası? Kısacası Toyota, Renault vb. Markaların aynı segmentteki araçlarının yarı fiyatı olursa belki risk göze alınıp bu araç satın alınabilir. İnşallah başarılı olurlar ve araç tutar. Biz de kendi yerli otomobilimizle gurur duyarız ama tabii ki parayıda sokaktan toplamıyoruz yani kısaca ucuz olmalı ki Türk orta sınıf halkının rahatlıkla ulaşabileceği bir fiyatı olmalı.

 10. ortada henüz araç yok hakikaten çalışmalar sürdürülmektedir bu araçın ne kadar milli ve yerli densede çoğu parçası ithal iç piyasadan temin edilecek parçalarda dolar cinsinden hesaplanaçaktır onun için şimdilerde fiyatlar sadece farazi parçaların yarı yarıya yurt dışına bağlı olması bile çok büyük başarı olaçaktır önemli olan teknoloji o teknolojiyi geliştirip yaygınlaştıraçak beyinlerin gelişmesi b

 11. En az 1 milyon dolara satılmalı. Dış pazar hedeflenmeli. Üstün tercih edilebilir yeni teknolojik özellikleri ile adını duyurmalı.İç pazar içinde oldukça ekonomik 25-50 bin tl civarına araçlar üretilmeli.

 12. O fiyata ancak akusunu alirsiniz 2007 den beri yerli uçağımız semalarda diye diye millet uyutuldu şimdi araba ile uyutuyorlar piyasadan bi haber saksakcilar alkışlıyor. 150-200bin arasi olması mümkün değil.

 13. İster parça dışardan olsun, ister içerden olsun yeter ki bir başlayalım devamı gelecektir yeni modeller yeni firmalar cesaret bulur onlarda yatırıma girerse bu ülkenin insanlarına istihdam sağlansın o kar bile yeter
  bir an önce bu projeyi alnımızın akıyla hayata geçirmeliyiz sonu devrim arabalar gibi olmaz inşallah

 14. İtalyada üretilen yerli otomobil, talyan Pininfarina firması daha önce bu tasarımı wietnam için yapmıştı k350 consepti adını togg yapıp Tayyip erdoğana verdi bizde yerli otomobil diye bineceğiz.

 15. Montaj herkes yapar. Bir şey üretmek ayrı bir şey. Ürettik varsayalım. Uluslararası patentleri var mi. Avrupa için ayrı Asya için ayrı Amerika için ayrı. Bu kıtaların kriterlerine uygun mu. Yeterince Servis elemanın var mi. Şuan dünya da herkes Hybrit , Elektrikli , Hidrojenli araba üretiyor. Bugüne kadar bilinen markaların dışında markalar oluşuyor. Yanı kısacası rakip çok. En iyisi olmak zorundasın. Vatandaş parasının karşılığını ister veremeseniz yok olup gidersiniz.

 16. 350-400 bin lira olsun diyen süper ileri zekalı arkadaşlara söylüyorum. Yurtdışında en lüks arabalar 35-40 bin birimden satılırken, senin ülkende yüzlerce bin birim para verip eşşek olmaya alışmışsın. Hükümete de beni biraz daha eşşek yap, sırtıma iyice yüklen aklı veriyorsun. Senin aklından da, zihniyetinden de çok çekti bu ülke. Bi defolun gidin artık, rahat bırakın ülkeyi… Yerli birşey üreteceksen, yurtdışında satılanın en az 1/3’ü fiyata satılması lazım ki bir mantığı olsun. Yoksa ne işi olur insanların, gider yine bildiği markalara… Ha bu yönetim onu yapar mı, asla tahmin etmiyorum, yine 300.000 tl altı satmayacaktır bu aracı.

   • Arabanın ucuz olduğu ülkelerde konut mülkiyeti, kira pahalı mı? Birim gelirine göre konut mülkiyeti ve kira ücretlerinin en pahalı olduğu ülkelerden birisidir Türkiye. Açın biraz istatistik okuyun ondan sonra buraya yazın. Bu ülke insanı günlük geliri ile markete girdiği zaman elinde 100 para birimi ile ne alabiliyor, Almanya’da yaşayan 100 para birimi ne alabiliyor onu bir kıyaslayın önce? Paranız pul olmuş, ev fiyatları trilyonu geçmiş, insanların evsahibi olma umudunu bırak, hayali kalmamış. Satılan evlerin yüzde sekseni zaten birkaç evi olanların aldıkları üçüncü dördüncü evleri. Bu ülkede zengin gün geçtikçe daha zengin fakir gün geçtikçe daha fakir oluyor. Olayı bütünüyle değerlendireceksek zaten bu arabanın konsepti hepten yanlış, direkt zengine hitap ediyor. Ülkenin orta ve alt gelir grubuna hitap edecek araca ihtiyacı var, yoksa zengin bunun 10 mislini zaten alıyor ve biniyor.

   • Arabanın ucuz olduğu ülkelerde konut mülkiyeti, kira pahalı mı? Birim gelirine göre konut mülkiyeti ve kira ücretlerinin en pahalı olduğu ülkelerden birisidir Türkiye. Açın biraz istatistik okuyun ondan sonra buraya yazın. Bu ülke insanı günlük geliri ile markete girdiği zaman elinde 100 para birimi ile ne alabiliyor, Almanya’da yaşayan 100 para birimi ne alabiliyor onu bir kıyaslayın önce? Paranız pul olmuş, ev fiyatları trilyonu geçmiş, insanların evsahibi olma umudunu bırak, hayali kalmamış. Satılan evlerin yüzde sekseni zaten birkaç evi olanların aldıkları üçüncü dördüncü evleri. Bu ülkede zengin gün geçtikçe daha zengin fakir gün geçtikçe daha fakir oluyor. Siz hala Avrupa bizi kıskanıyor modundasınız. Biraz gerçekleri görün artık lütfen.

 17. En ekonomik fiyatı yakalayacak ölçek tespit edilmeli en az yabancı girdi oranı kadar ihracat realize edilmeli.Şu anda plug-in elektrikli otolarda ÖTV % 3 KDV ise % 8 i geçmemeli bu şartlarda 40-45.000€ fiyat makul olur.
  Yeni bir tesis ve model olduğu düşünüldüğünde 6 yıl fabrikasyon garantisi verilmeli.

  • Merak etmeyin zaten sizin dediğiniz gibi 300.000 TL altı satılmayacaktır bu araç. Ve fabrikayı kurdurdukları insanlara da bu araba satsa da satmasa da dolar üzerinden ödeme alacakları taahhütü verilmiştir mutlaka. Henüz bir açıklama yapılmadı bu konuda ama yapılan köprüler bittikten sonra öğrendiğimiz gibi yakında bunu da duyacağımızı tahmin ediyorum.

 18. ya arkadaşlar fiyatlara bakıyorum da 200.000-400.000 tl arasında olsun diyorlar da bunları hangi kesim alabilecek. bu ülkede insanların % 50 si askeri ücret ve altında çalışırken yemeden içmeden maaşını kenara koysa buda 133 aya tekabül eder. Buda yaklaşık 11 yılın üzeridir. olaya da bide bu pencereden bakın derim.

 19. Türkiyede çöp arabalar 200 bin lira diyen arkadaşlar o arabanın zaten çıplak fiyatı 90-110 bin tl arasıdır. Üstüne vergiler bindirilince araba 200 binin üstüne çıkıyor. ille tuttuğunuz siyasi partiyi savunacaksınız diye kör olmayın. TOG denilen araç yerli ve milli ise bir defa Gümrük vergisi, ötv olmayacağı için en fazla 150-250 aralığında olmalıdır (donanıma göre) KDV ilk dönemde teşvik amaçlı %8 olabilir.

 20. Youtubede bir video izlemiştim adam 100 birim para ile alışverişe gitti. arabasının bagajını doldurup çıktı. Bende 3 harfli mağazalardan birine 100 birim para ile gittim. 1 tuvalet kağıdı ve 5 litre Ayçiçek yağı ile eve döndüm. Kısaca Almanya’da 24 bin birim para olan bir araç aynı model aynı konfigürasyon ülkemizde 180 bin birim para. Yani Ülkemizde yeni zamlar ile bir asgari ücretli (2.825,95 TL) maaş ile aynı arabayı almak için 62 ay yemeden çalışması gerekirken (kredi faizlerini 60 ay üzerinden hesaplar isek 296 bin birim para ya çıkar o da 104 ay çalışması demektir.), aynı araba için bir alman (asgari ücret almanyada yaklaşık 1400 birim paradır 17 aylık maaşı ile aynı arabayı alır. Şimdi xxx partili çok zeki arkadaşlarım oturun hesabı siz yapın. Bu arada Asgari ücretli Bir Türk vatan daşına 177 bin tl kredi verecek bir babay yiğit banka da yoktur ülkemizde

 21. Hâlâ yabancı markalar ile karşılaştırma yapanlar var.
  Sizin karşılaştırdığınız otomobiller üretildiği ülkelerde zaten senin almaya çalıştığın iphone’dan bile ucuza satılıyor. Sende yerli denilmesine rağmen bu birime satılan araca ucuz diyorsun…

 22. O fiyatlara neden yerli alayım.
  SUV BMW elektrikli 400 bin yabancı daha ucuz…
  Bunlar reklam yapıyor sadece, bize ucuz araç gerek…
  Başka isim altında ucuz yerli araç çıkartın 50 bin tl olsun, yerli olsun…
  o zaman cari açık azalır, o zaman paramız ülkemizde kalır…

 23. bir cok kisi bos konusuyor 300 bin tl olan arac avrupada 150 bin tl vergi denilen lanet seyi durseler halkini dusunen devlet nerde cebler dolsun sadece

 24. arkadaş Bu arabayı 60 yada 90 binlira yapsanda türkiyede her vatandaşımız binse Yerli araba dediğin herkes kullanır ama 500 bin lirada olmazki

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting