Yeni Nesil iPad Pro’lar Bu Tarihte Satışa Çıkıyor

ipad pro 1

OLED ekranlı iPad Pro’lar ve yeni iPad Air’ların ne zaman piyasaya sürüleceği belli oldu. Daha önce yeni tabletler hakkında bilgiler veren Mark Gurman kesin çıkış tarihi paylaştı.

Bloomberg’ten tanıdığımız gazeteci Mark Gurman, yeni iPad’lerin 6 Mayıs haftası içinde satışa çıkacağını açıkladı. 11 ve 13 inç’lik OLED ekranlı iPad Pro‘larla birlikte 12.9 inç’lik büyük ekranlı iPad Air, yenilenmiş Magic Keyboard ve yeni Apple Pencil kullanıcıların beğenisine sunulacak. Apple neredeyse 18 aydır iPad ailesi için yeni bir donanım ya da aksesuar duyurmadı. Mayıs ayındaki lansman Apple’ın belki de şimdiye kadar ki en büyük iPad lansmanı bile olabilir.

Bu arada Mark Gurman fiyat artışı olacağını da onayladı. Satışta olan 11 inç’lik iPad Pro 799 dolar, 12.9 inç’lik model de 1099 dolar başlangıç fiyatına sahip. Yeni Pro tabletlerin 100 dolar daha pahalı olabileceği söyleniyor.

ipad pro

2024 model iPad Pro’ların en dikkat çekici kısmı OLED ekran olacak. OLED, LED veya mini-LED ile karşılaştırıldığında doğal siyah ve daha canlı renkler sunuyor. Ayrıca güç tüketimi konusunda da avantajlı. Ayrıca yeni Pro tabletler piyasada hazırda bulunan LED ekranlı Pro tabletlere göre daha ince olabilir. Apple’ın OLED’i daha sonra iPad Air ve iPad mini’de de kullanması bekleniyor. Ayrıca 2024 sonunda ya da 2025’te OLED’li ilk MacBook’u da görebiliriz.

Apple’ın tedarik zincirine yakın kaynaklar da yeni Pro tabletlerin 4 TB’lık depolama alanı seçeneğiyle satışa çıkacağını ileri sürdü. Satışta olan 2021 model iPad Pro’larda 128 GB, 256 GB, 512 GB, 1 TB ve 2 TB depolama seçenekleri var. Eski tarihli raporlarda 4 TB’tan yine bahsedilmişti, fakat bazı iddialarda Apple’ın 4 TB’tan vazgeçtiğini söylemişti. Yeni söylentilerde 2024 model Pro tabletlerin arkasında cam kullanılabileceği tekrar vurgulanıyor. Eğer bu doğruysa önemli bir değişiklik olacak.

Apple, App Store’da bir yeniliğe imza attı